Zpravodajství Ostrava

Pořádný blues na ČT art: Jan Spálený v novém dokumentu České televize

Velikost textu:

Bezmála šedesát let trvající kariéru zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty Jana Spáleného představí divákům ČT art nový dokument Jan Spálený 80´ – pořádný blues. Kulturní stanice jej v premiéře odvysílá 28. prosince od 21:50 hodin.

Jan Spálený
Jan Spálený

„Jan Spálený toužil dělat blues po česku, a hlavně po svém. Žánr, jehož legendami bývali, v nejlepším slova smyslu šumaři, se ve Spáleného případě střetával se složitou, vzdělanou osobností, plnou nejrůznějších zájmů, od surrealistické literatury až po novátorského operního romantika Richarda Wagnera. Léty koncertování, nahrávání a kočovného života, někdy na pokraji chudoby, vznikalo jiné blues, autorsky i přednesově. Spálený se proti tradici nesnažil být nad věcí, neházel své věty do autu. Většinou doslova šel po textu. Svůj sípavý hlas ani trochu nešetřil,“ popisuje hudební kritik Jiří Černý.

Jan Spálený
Jan Spálený
Více fotek
 • Jan Spálený zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8090/808927.jpg
 • Jan Spálený Blues Alive2022 zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8090/808928.jpg
 • Pořádný Blues zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8090/808929.jpg
 • Blues je život zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8090/808930.jpg

Stěžejní část dokumentu vznikla na koncertu k životnímu jubileu hudebníka, na festivalu Blues Alive v Šumperku. Kromě samotného bluesmana a jeho skupiny ASPM na něm jeho písně za doprovodu kapely Blue Shadows zazpívali interpreti o jednu i více generací mladší. Koncertní záznam doplňují unikátní střípky z archivu a jedinečné rozhovory. Režisér Martin Rek ale neopomněl ani začátky hudební kariéry Jana Spáleného.

Poslední deska s názvem Nemůžu popadnout tvůj dech sice vyšla již v roce 2018, osmdesátiletý hudebník ale stále koncertuje. „Vzhledem ke svým možnostem jsem stanovil limit na šest koncertů měsíčně. Hrávali jsme třicet. Ale když se člověk po každém koncertu dává dva dny dohromady, tak to jinak nejde,“ vysvětluje Jan Spálený.

námět a scénář: Tereza Reková // režie a střih: Martin Rek // kamera: Petr Kožušník // zvuk: Jan Balcar a Jakub Krajíček // dramaturg: Marek Dohnal // kreativní producent: Marcel Nevín // výkonná producentka: Markéta Grossmannová // účinkují: Jan Spálený, ASPM a hosté

 

 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.