Zpravodajství Ostrava

Ostravské muzeum připravilo výstavu o osudech ostravských Židů

Velikost textu:

Ostrava - Výstavu o osudech ostravských Židů, kteří změnili tvář města, připravilo Ostravské muzeum. Mezi majiteli hotelů, pivovaru i velkých obchodních domů je i životní příběh malíře Davida Friedemanna. Muzeum jako jediné na světě vlastní portfolio portrétů šachových velmistrů, které nakreslil na počátku dvacátých let.

Fotografie z výstavy
Fotografie z výstavy
Otevřít galerii
  • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Malíř David Fridemann se v Ostravě narodil a prožil tam své dětství. Když v roce 1923 přijel absolvent berlínské akademie za rodiči na prázdniny, strávil je malováním.

"Setkal se s Emanuelem Laskerem, v té době to byl jeden z nejlepších šachistů světa vůbec a Lasker ho požádal, jestli by je nemohl portrétovat," uvedla Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea.

přehrát video
Reportáž Heleny Dohnalové

Vynikající portrétista nakreslil i berlínské filharmoniky a jeho umění mu zachránilo život i v lodžském ghettu, kde portrétoval nacistické pohlaváry.

David Friedmann měl štěstí. Holocaust přežil a odstěhoval se do Izraele. Většina ostravských Židů za války zahynula.

"Dnešní židovská obec je oproti té předválečné, která měla dvanáct tisíc členů, necelých sto a zdaleka není ve městě tak viditelná, jako byla její předcházející," uvedla historička Libuše Salomonovičová.

K židovským rodinám, které se zapsaly do dějin Ostravy, patřili třeba Gronnerovi, majitelé luxusního hotelu Palace a Ignatz Buschbaum měl velké knihkupectví, vydavatelství i zásilkový obchod.

Na výstavišti Černá louka stával až do druhé světové války rodinný pivovar Markuse Strasmanna, který v roce 1875 založil Židovskou náboženskou obec. Většina ze Strasmannových dětí nepřežila období holocaustu.

Jen o kousek dál stojí dům u Starého Borgra. Izák Borger v něm vybudoval vyhlášený obchoďák. Dnes je v něm vietnamská tržnice.


      Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

      Hlavní zprávy

      • Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou
        Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou vydáno 19. 3. 2024 11:13 Putují po ní sváteční chodci, lidé s handicapem i zkušení turisté, stala se fenoménem - Stezka Českem. Na první oficiální přechod republiky vezme své diváky i Česká televize v ...
      • K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev?
        K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev? vydáno 23. 1. 2024 12:40 Co se skrývá za suchými daty dávných bitev? Jak skutečně vypadalo vybavení vojáků, uniformy, stravování, zbraně? Nový dokumentární cyklus zavede diváky za lidmi, které zlákala ...
      • Dalibor Janda – oheň, voda, vítr
        Dalibor Janda – oheň, voda, vítr vydáno 4. 1. 2024 15:00 Jeho nezaměnitelný chraplavý hlas jej vynesl na počátku osmdesátých let na vrchol československé pop music. Víc než deset let pak patřil k nejhranějším a také nejprodávanějším ...
      • Mikulášské promítání mělo rekordní účast
        Mikulášské promítání mělo rekordní účast vydáno 11. 12. 2023 11:54 Nejočekávanější pohádka Vánoc bývá ta, kterou Česká televize v premiéře uvádí vždy na Štědrý den – letos to bude Klíč svatého Petra – jedinečnou možnost vidět ji ...

      Načítám...

      Ouha, data se nepodařilo načíst.