Zpravodajství Brno

Obce lákaly solární elektrárny, ne všechny jsou teď spokojené

Velikost textu:

Jižní Morava - Zbohatnout na solárním boomu v posledních letech plánovali nejen podnikatelé, ale také obce, na jejichž území panelová pole vyrostla. Prospěch ze sluneční energie ale zdaleka nemají všude tam, kde to plánovali. Příkladem mohou být tři jihomoravské obce, kde měly původně elektrárny vyrůst a plnit rozpočet.

Solární elektrárna
Solární elektrárna
Otevřít galerii
 • Solární elektrárna autor: Ján Krošlák, zdroj: ISIFA/SME https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Solární elektrárna u Ráječka zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotovoltaická elektrárna bez solárních panelů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Solární elektrárna ve Vranovské vsi zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Největší solární elektrárna

Vznikla ve Vranovské Vsi na Znojemsku. Svojí rozlohou desetkrát přesáhla rozlohu obce samotné. Šedesát tisíc panelů rozprostřených na 90 hektarech má roční výkon 20 megawattů. Do obecního rozpočtu mělo plynout každoročně 2,6 miliónů korun. Místní se radovali. Rozpočet obce měl během let narůst až o 50 miliónů a vedení obce už začalo plánovat, co všechno obec za získané peníze vybuduje. I proto se v obci proti stavbě obří elektrárny neozývaly žádné kritické hlasy.

Jenže v průběhu loňského roku přišel zvrat, rozestavěná elektrárna změnila majitele a ten byl ochoten platit jen asi desetinu toho, co bylo dohodnuto dříve. Obec s novým majitelem dlouho vyjednávala. Nakonec se podařilo dohodnout nové podmínky, podle kterých obec získá 1,4 miliónů korun po dobu 25 let. Plánované investice tak mohla začít obec uskutečňovat už letos.

Lidé se už dočkali opravy dětského hřiště a teď se těší na nové chodníky, které v obci chyběly. Navíc dostávají obyvatelé obce dotaci na opravy svých domů a neplatí za svoz komunálního odpadu.

Nelegální elektrárna

Solární elektrárna rozdělila obyvatele Ráječka na Blanensku. Část z nich se stavbou vůbec nesouhlasila, část doufala, že do obecního rozpočtu přinese desítky milionů. Elektrárna tam vyrostla na 30 hektarech půdy. Obec měla z elektrárny získat až 30 miliónů korun. Jenže nakonec zřejmě nedostane nic.

Elektrárna sice u Ráječka vyrostla, jenže se ukázalo, že neměla všechna potřebná povolení. Investor nestihl elektrárnu dokončit včas a solární panely odvezl. Na polích zůstaly jen konstrukce pro umístění panelů. Obec tak nezískala do rozpočtu ani korunu, její okolí navíc hyzdí nedokončená elektrárna. "Investoři stále usilují o získání stavebního povolení. Předpokládám, že by mělo být vydáno do konce roku," řekl Petr Rýznar ze stavebního úřadu v Blansku. O svých dalších plánech samotný investor mlčí.

Elektrárna se soudní dohrou

Tři hektary obecních pozemků obsadily solární panely v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Smlouvu s investorem podepsala bývalá starostka Jana Krutáková (STAN). Jenže bez vědomí rady a zastupitelstva obce. Lokalita je sice pro výstavbu sluneční elektrárny vhodná, panely navíc stojí v místě původního smetiště a nehyzdí kolorit obce – místním lidem ale přesto vadí, že se k záměru nemohli vyjádřit.

Provozovatel elektrárny platí obci 4 koruny za metr čtvereční za rok. Přitom například Šakvice dostávají 20 korun za metr čtvereční – tedy pětinásobek. Starosta Marek Košut (TOP09) proto na svoji předchůdkyni podal trestní oznámení. Bývalé starostce teď hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody. Svým podpisem totiž měla obec poškodit o 7 milionů korun. Policie ji obvinila ze zneužití pravomoci úřadní osoby.
   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Legendy kriminalistiky už po třetí
    Legendy kriminalistiky už po třetí vydáno 12. 8. 2022 13:23 Práci kriminalistů a odborníků, kteří spolupracují na vyšetřování závažných trestných činů, nabídne už třetí pokračování úspěšného cyklu Legendy kriminalistiky. Od 5.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Tajemství pana M. k Mendelovým narozeninán
    Tajemství pana M. k Mendelovým narozeninán vydáno 20. 7. 2022 12:54 Lákají vás dobrodružné příběhy? Chcete zažít příhody plné tajemna a nečekaných objevů? Vydejte se do Brna na festival k 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.