Zpravodajství Brno

V Brně začal multižánrový festival ProART

Velikost textu:

Brno - Devátý ročník multižánrového festivalu ProART odstartoval v Brně. Nabízí každodenní workshopy i večerní představení. Pod vedením špičkových umělců z celého světa se zájemci můžou vzdělávat v různých tanečních stylech, herectví, zpěvu a hudbě.

Festival ProART
Festival ProART

Festival ProART přináší tanec v nejrůznějších podobách, představení a workshopy pod vedením sedmadvaceti pedagogů ze čtrnácti světových zemí – například Izraele nebo Chile. "Snažíme se žánry prolínat, vyzvat umělce, aby se nespecifikovali jen na svůj druh umění, ale aby se zajímali i o to ostatní. Nabízíme nové lekce herectví, storytellingu s Bárou Voráčovou, která je už známou brněnskou tváří, a máme i lekce klavíru," říká Alena Pajasová, výkonná ředitelka festivalu ProART. 

Mezi novými jmény se na festivalu objevili třeba Milan Ostrčil, osobnost současného tance, nebo klavírní virtuos Richard Pohl.

 • Festival ProART
  Festival ProART zdroj: ČT24
 • Festival ProART
  Festival ProART zdroj: ČT24

Jak vypadá propojení tance s dalšími žánry v praxi, o tom se každý může přesvědčit na večerních představeních. Předvedou se na nich někteří lektoři i hosté ze zahraničí. První večer zahájil rakousko-turecký tanečník Ziya Azazi s choreografií založenou na tradici tanců dervišů. "Taneční představení Dervish in Progress je spojením minulého a současného, setkáním tradic Východu a současného západního tance s moderními prvky. Mým cílem je naučit se používat tradiční taneční slovník v nové vizi, v dnešní podobě," říká Ziya Azazi. 

Festival proART v Brně potrvá do příští neděle, kdy vyvrcholí workshopem a vystoupením izraelského souboru Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company. Na další týden se pak přesune do Prahy.

přehrát video
Festival ProART v Brně
Kontakt na autora reportáže: zuzana.neuvirtova@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.