Zpravodajství Brno

Je to obrovské zadostiučinění, říká bývalý ředitel o zrušení rozsudků

Velikost textu:

Brno – V roce 2004 přišel Vladimír Konečný o práci ředitele pobočky Komerční banky v Boskovicích a v roce 2008 také o svobodu. Tehdy byl odsouzen ke čtyřletému trestu za to, že neoprávněně podepsal směnky téměř za 1,3 miliardy korun. Muž od počátku trvá na svojí nevině. Teď mu svitla naděje – Ústavní soud předchozí rozsudky zrušil kvůli pochybení soudů. Vladimír Konečný chce za dva roky strávené ve vězení žádat odškodné.

Vladimír Konečný
Vladimír Konečný
Otevřít galerii
 • Vladimír Konečný zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Vladimír Konečný se vrátil k původní profesi v zemědělství zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Věznice v Brně-Bohunicích zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Ústavní soud zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Teď se nacházíme v Boskovicích před pobočkou Komerční banky, kde pro mě celá ta kauza 23. dubna 2004 začala," líčil svůj příběh Vladimír Konečný. Podle obžaloby neoprávněně podepsal 11 směnek v celkové hodnotě téměř 1,3 miliardy, které jeho údajní komplicové chtěli prodat zahraničním investorům. K vyplacení peněz bankou ale nakonec nedošlo, protože investoři si ručení ověřili a na celý případ tak upozornili.

Vladimír Konečný u soudu od počátku bránil svoji nevinu s tím, že nikdy žádné směnky nepodepsal a s dvěma muži neměl nic společného. Policie jím podepsané směnky nikdy nenašla, jediným předloženým důkazem byla kopie jedné z nich. Vedle nedostatku důkazů muž napadl také věrohodnost svědků, soudy to ale nijak neprověřily. Teď uspěl se svou stížností u Ústavního soudu. "Stěžovatel byl odsouzen na základě nepřímých důkazů, a dokonce na základě výpovědí svědků, ve kterých byly značné rozpory,vysvětlila nález Ústavního soudu mluvčí Jana Pelcová.

"To je poprvé, co soud vzal moje připomínky v úvahu. Je to obrovské zadostiučinění, adrenalin, velká úleva," prohlásil. Na dvou letech strávených ve vězení už to ale nic nezmění. "Nic těžšího jsem v životě nezažil. Je to strašně těžké, nedá se to popsat tomu, kdo to nezkusil. Za pobyt ve vězení snad ani neexistuje finanční částka, která by ho dokázala vykompenzovat. To ponížení, které jsou zažil," zavzpomínal. Nejhůř se podle něj celý případ podepsal na jeho rodině.

přehrát video
Vladimír Konečný o pobytu ve vězení

Nyní chce Vladimír Konečný vysoudit odškodné v řádu milionů korun. "Přišel jsem o společenské postavení, což je asi to nejhorší, co může existovat. Sehnat práci v okolí, kde mě většina klientů a zaměstnavatelů znala, bylo opravdu nemožné. Ale našlo se několik jedinců, kteří mi byli schopni pomoci," popsal. S doktorátem z ekonomie a dlouholetými zkušenostmi z bankovnictví se místo do svého oboru vrátil k původní profesi v zemědělství.

Vladimír Konečný

"Pro mě osobně ten příběh přinesl, krom ostudy, potvrzení jednoho přísloví. A to, že se říká s poctivostí nejdál dojdeš. Já došel až do vězení."

Nález Ústavního soudu znamená, že se celý případ vrací k novému projednání ke Krajskému soudu v Brně. "Soud se bude muset vypořádat s rozpory, na které upozornil Ústavní soud. Zda bude ředitel osvobozen, nelze předjímat. Rozhodnutí bude záviset na provedeném dokazování v novém procesu," odpověděla na dotaz ČT právnička Magdalena Vašinková z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský. Vladimír Konečný stále věří v dobrý konec.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.