Zpravodajství Brno

Nový dokument ČT odhaluje stopy uchované v památkách spojených se smrtí

Touha po věčnosti

Velikost textu:

Robert Sedláček natočil v brněnském studiu ČT 10dílný cyklus, který diváky provede staletími dějin umírání. Jde o téma, které je osobní, týká se každého z nás, a zároveň je součástí našich kolektivních dějin a kultury. Od 10. ledna vysílá ČT2 vždy ve středu po 22. hodině.

Touha po věčnosti
Touha po věčnosti

Herec Jaroslav Plesl spolu s historikem Jindřichem Záhorkou v rolích průvodců putují po českých zemích a napříč staletími, aby odhalili stopy paměti uchované v památkách spojených s tématem smrti.  "Společně s režisérem Robertem Sedláčkem zmapovali téma dějin posledních věcí člověka přemýšlivým způsobem. To, jak živí nakládají s pozůstatky mrtvých, vypovídá o etice a hodnotách české společnosti v různých etapách dějin," zamýšlí se kreativní producent Dušan Mulíček.

Průvodci navštíví české, moravské a slezské hřbitovy výjimečné nejen tam pochovanými osobnostmi, ale i svým stářím, kulturním kontextem nebo uměleckou výzdobou. Vstoupí do kostelů a kaplí, jejichž architektonické změny dokládají nejen proměny uměleckých stylů a technologií, ale především víry samotné. Poznají místa spojená s různými podobami smrti, mučednickou, válečnou nebo masovou. Nahlédnou do hrobů významných pro poznání nejstarších dějin i do těch, které vyprávějí o dějinách téměř současných. Ukáží, jak archeologové díky hrobům a mrtvým v nich rekonstruují nejstarší dějiny od pravěku až po Velkou Moravu. Představí i chaos středověkých hřbitovů a barokní atrakce spojené se smrtí, například slavnostní průvody smrti nebo kostnice. Zmíní kořeny moderní společnosti v romantismu 19. století a hromadné vraždění jako důsledek totalit 20. století. Průvodci navštíví i Balkán. Bohaté archivy zasadí české reálie do kontextu dějin západní civilizace. 

Jak to v případě dokumentů Roberta Sedláčka bývá zvykem, pořad má větší ambice než jen místopisné putování. Témata dílů nejsou navíc postaveny jako chronologický výčet. Sedláček spojuje fenomény smrti – jednotlivá témata odhaluje v kontextu času i prostoru. O cyklu říká: „Myslím, že tahle doba nemá jen hladit a uvádět diváka do bezvědomí. On chce i přemýšlet a dávat si věci do souvislostí.“ Režisér s průvodci nabídne přemýšlení nad vztahem člověka, krajiny a duše a fyzických ostatků člověka.

Scénář Jindřich Záhorka / režie Robert Sedláček / hlavní kamera Richard Fuksa/ vedoucí produkce Markéta Tulisová / dramaturgie Petra Fujdlová / výkonný producent Pavel Plešák / kreativní producent Dušan Mulíček​


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.