Zpravodajství Brno

Česká televize se vydává do českých a moravských krajin vína

Václav Žmolík představí odrůdy vín a oblasti, ve kterých se pěstují

Velikost textu:

Putování po nejrůznějších koutech České republiky začalo v těchto dnech pro štáb brněnského studia České televize. Turistické zajímavosti, historické souvislosti nebo tipy na výlety hledá v místech typických pro pěstování u nás oblíbených a často i vyšlechtěných odrůd vína. Desetidílným cestopisem Krajinou vína provede moderátor a publicista Václav Žmolík. Režie se ujal Jan Těšitel, který si podobný formát vyzkoušel při natáčení magazínu Bedekr.

Průvodce pořadem Václav Žmolík
Průvodce pořadem Václav Žmolík

Jako první odrůdu si tvůrci seriálu vybrali Pálavu. A natáčí, kde jinde, než v jihomoravském Mikulově a jeho okolí. „V každém díle nás zajímá, kde se odrůda vzala, jak dlouho se v dané oblasti pěstuje, jakou má chuť a další vlastnosti,“ říká dramaturg cyklu Krajinou vína Ivo Cicvárek a zdůrazňuje, že každý díl je vlastně dvoudenním výletem. Proto pokaždé přináší i další zajímavosti z regionu. „Na Pálavě je to samozřejmě archeologie, takže tady navštívíme Archeopark v Pavlově a vypravíme se i za Věstonickou venuší,“ doplňuje dramaturg a zdůrazňuje, že každá epizoda odkrývá i nějaké tajemství.

„Velmi se mi líbí princip co epizoda, to odrůda a oblast,“ zamýšlí se režisér Jan Těšitel. „Pro mne jako režiséra to skýtá velké možnosti v obrazovém ztvárnění a pro diváka, troufám si říct, velkou pestrost,“ dodává.

Například za Rulandským modrým se štáb vydá na Mělnicko a Litoměřicko, za Muškátem moravským na Velehrad a za Veltlínem zeleným na Znojemsko. Vín a lokalit se ale v pořadu objeví daleko víc. „Odkrývat souvislosti mezi typickou odrůdou vína a zajímavostmi každého regionu je pátrání nesmírně zajímavé,“ láká diváky průvodce pořadem Václav Žmolík, který už pro Českou televizi natočil několik cestopisných cyklů, a zdůrazňuje, že na scénář i samotné natáčení dohlížejí odborníci z Vinařského institutu a Vinařského fondu ČR. „Například s císařským vínem Aurelius se s nimi vydáme za samotnými počátky vinařství, připomeneme obecně uznávanou teorii, že první víno na Moravu přinesli staří Římané a pokusíme odpovědět na otázku, jak je to s archeologickým nálezem údajného vinařského nože,“ předkládá moderátor jeden z konkrétních příkladů.

Pořad představí některé osobnosti českého vinařství, dotkne se gastronomie a snoubení vína s pokrmy. Je to vlastně takový historicko-cestovatelský kaleidoskop inspirovaný vínem. Natáčení potrvá do podzimu a ve výsledku nabídne divákům České televize desítku bezmála půl hodinových dílů.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.