Zpravodajství Brno

Brno představilo Program rozvoje kultury, místo pochvaly sklidilo kritiku

Velikost textu:
aktualizováno 25. 1. 2012 19:26

Brno - Má to být dokument, který pomůže rozvoji brněnské kultury. Proti podobě Programu rozvoje kultury se ale bouří představitelé nezávislé scény. Popudil je především zápis z jednání kulturní komise, který se objevil na internetu. Podle umělců je jasné, že město na nezávislou scénu nahlíží s despektem. Na veřejném představení koncepce proto firma, která dokument pro Brno vypracovala, čelila řadě dotazů a kritických výtek z úst umělců.

Veřejná prezentace Programu rozvoje kultury města Brna
Veřejná prezentace Programu rozvoje kultury města Brna
Otevřít galerii
 • Veřejná prezentace Programu rozvoje kultury města Brna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Veřejná prezentace Programu rozvoje kultury města Brna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Veřejná prezentace Programu rozvoje kultury města Brna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Veřejná prezentace Programu rozvoje kultury města Brna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Firma DHV ČR, která Program rozvoje kultury města Brna zpracovává, zmapovala stav současné kulturní scény a přinesla řadu návrhů ohledně spolupráce a financování kulturních organizací. Na první veřejnou prezentaci jejích závěrů a doporučení pro město dorazily desítky lidí. Sál Břetislava Bakaly byl krátce po zahájení plný.

"Je dobře, že se Brno rozvojem kultury zabývá, ale na druhou stranu je v dokumentu řada závažných chyb. Potřebovali byste odbornou oponenturu, jsou tam pojmové chyby. Navíc dokument neobsahuje vizi, je to jen konstatování stavu, navíc na připomínkování bylo jen pár dnů," kritizovala členka Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Yvona Kreuzmannová. Podle ní například není možné, aby turistika podporovala rozvoj kultury. "Je to přece přesně naopak, kultura podporuje rozvoj turistického ruchu," řekla. Její proslov sklidil v sále bouřlivé ovace.

"Město dává na kulturu hodně, je ale disproporce mezi zřizovanou a nezřizovanou scénou. Koncepce neobsahuje zmínku o kulturním školství, to tam úplně chybí," upozornil bývalý náměstek primátora pro kulturu Daniel Rychnovský. 

Diskutující rovněž kritizovali skutečnost, že dochází k rušení knihoven, přestože koncepce zdůrazňuje jejich význam.

Diskuse v zaplněném Sále Břetislava Bakaly se aktivně zúčastnili zpracovatelé programu ze soukromé firmy, úředník magistrátu a šéf kulturní komise, ale nikdo z brněnských radních. Primátorova náměstkyně zodpovědná za kulturu Jana Bohuňovská (ODS) mlčky naslouchala v plénu.

Diskutující poukazovali také například na to, že na připomínkování dostali směšně krátkou lhůtu. Magistrát program oficiálně zveřejnil 19. ledna, možnost připomínkování skončila dnes večer. Podle Kreuzmannové je to dokonce nehoráznost. Nyní bude program projednávat kulturní komise, poté rada a zastupitelstvo.

0Analýza považuje za katalyzátor rozvoje nezávislé divadelní scény, které se podpoře talentovaných umělců věnují a poskytují jim zázemí. Podle kritiků koncepce je paradoxní, že firma zmiňuje například kavárnu Trojka, které magistát kvůli dlouhodobým problémům s neplacením nájemného vypověděl smlouvu.

Den před veřejnou debatou unikl na internet zápis komise kultury

Město je proti nezávislé scéně naladěné negativně a mluví o ní s despektem, shodují se představitelé kulturní scény. "Brno kulturní 5. prosince 2011 v otevřeném dopisem vyzvalo magistrát k dialogu o nové koncepci kultury. Text jasně nabízí spolupráci. Ze zápisu ze dne 14. prosince 2011 však vyplývá, že dialog je víceméně nežádoucí a jakékoliv výraznější změny nejsou vítány," reagoval Petr Jan Kryštof z iniciativy Brno kulturní na zveřejněný zápis.

Výroky ze zápisu komise kultury ze dne 14. 12. 2011

"Město Brno by mělo mít jasný názor, co chce nabízet, i jasný názor/postoj k "silovým skupinám" (nezávislá scéna, apod.)," pronesl podle zápisu na jednání ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša.

"Nezávislá scéna v žádném případě nesmí měnit či jinak vstupovat do předkládaného materiálu," řekla Petra Kačírková z Turistického informačního centra.

"S ohledem na minimální odpovědnost neziskových organizací je na místě výrazná skepse vůči dialogu," uvedl na jednání ředitel Moravského zemského muzea a bývalý vedoucí odboru kultury magistrátu Martin Reissner. Dle zápisu je autorem i tohoto výroku: "Problém je spatřován v diskuzi, jelikož tato by se mohla přenést mimo městské struktury."

Podle Jany Bohuňovské (ODS), náměstkyně primátora odpovědné za kulturu, jsou citace uvedené v zápisu vytržené v kontextu. "Kvůli Programu rozvoje kultury jsme se sešli mnohokrát, na jednáních se hodně diskutovalo a každý měl možnost vyjádřit svůj názor. Nevím ale o tom, že by paní Kačírková něco takového řekla," odpověděla na dotaz ČT Bohuňovská.

Komise se prý dopředu dohodla, že firma, která dokument připravuje, jej odprezentuje veřejnosti. "Kdybychom nechtěli, aby se k němu lidé vyjádřili, proč bychom pořádali debatu? Navíc se na individuálních jednáních bavíme s lidmi z nezávislé kultury a přijímáme jejich podněty ke zpracovávané koncepci," dodala Bohuňovská s tím, že dnes prezentovaná verze je pouze pracovní verzí. 

Věty uvedené v zápisu považuje za vytržené z kontextu také ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša. "Popírám to, že bych takovou stylizaci věty použil já na jednání komise," reagoval na dotaz ohledně svého vyjádření v zápise. Navíc tvrdí, že o existenci zápisu do jeho zveřejnění na internetu nevěděl.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Kostelní písně ze Znorov
    Kostelní písně ze Znorov vydáno 16. 2. 2024 08:39 Česká televize zve na mimořádný koncert, který natáčí v sobotu 24. února 2024 v kostele sv. Alžběty Durynské v obci Vnorovy na Hodonínsku. Začíná v 19 hodin, vstup je volný. Záznam ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Touha po věčnosti
    Touha po věčnosti vydáno 5. 1. 2024 14:33 Robert Sedláček natočil v brněnském studiu ČT 10dílný cyklus, který diváky provede staletími dějin umírání. Jde o téma, které je osobní, týká se každého z nás, a zároveň je ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.