Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
5. 3. 2020
Práci zdravotní sestry by za nic nevyměnili. Dokumentární cyklus Sestřičky startuje již v pondělí
Vstávají brzy ráno na dvanáctihodinovou službu. Odpovídají za léky, ale také za psychiku pacientů. Pracují i v noci, o víkendech, na směny. Žádný lékař se bez nich neobejde. To vše za nevelký plat. Proč to vlastně dělají? Povolání zdravotní sestry ze všech možných úhlů zkoumá nový šestidílný dokumentární cyklus Sestřičky režisérky Báry Kopecké, jehož první díl uvede ČT1 v premiéře v pondělí 9. března od 21.05 hodin.
Televizní štáb sledoval po celý rok několik zdravotních sester v nejrůznějších prostředích – v domácnosti, v nemocnici i na misi v zahraničí. Chtěl ukázat život lidí, pro které představuje péče o druhé poslání. Role zdravotních sester je v nemocnicích nenahraditelná, a přitom české zdravotnictví sužuje jejich obrovský nedostatek. Pracují často pod stresem ve vyčerpávajícím provozu na směny. „Celý štáb byl v šoku, když jsme postupně zjišťovali, co všechno zdravotní sestry musí umět, jak dlouho musí studovat a co všechno musí zvládnout. Říká se, že svojí podhodnocenou prací dotují zdravotnictví. Všichni protagonisté si stěžovali na nelehké podmínky. Ale přitom pokaždé, když jsem se jich zeptala, co je k práci vede, objevil se jim ve tváři podobný shovívavý úsměv a odpověděli, že je přeci baví pomáhat lidem,“ říká režisérka nového dokumentárního cyklu Bára Kopecká.
Divák se dostane na operační sál, na dětské oddělení i do prostředí psychiatrické léčebny. Díky kamerám bude sledovat transplantaci srdce, záchranu nohy před amputací i běžný provoz na jednotce intenzivní péče. Stranou nezůstanou ani soukromé životy sester, které jsou ovlivněny jejich povoláním. Sestřičky navazují na dokumentární cyklus Doktoři, který Česká televize vysílala před třemi lety.
Hlavní postavy cyklu:
Ivona Mikulenková je vrchní sestra dětského oddělení a mezinárodní koordinátorka Evropských asociací dětských sester. Ve své práci uplatňuje zkušenosti ze zahraničí, zejména z Velké Británie. Ivoniným cílem je snížení bolesti a strachu u dětských pacientů. Žije se synem v rodném Rožnově.
Nikola Hanzlíková pracuje na jednotce intenzivní péče dětského kardiocentra. Pracovala v Saúdské Arábii, učí zdravotnickou angličtinu a má na starosti stážisty z ciziny. Jezdí na zahraniční mise, kde se špičkovým týmem motolské dětské kardiochirurgie ve ztížených podmínkách operují děti a učí místní lékaře a sestry nové postupy.
Jan Šedivý živí rodinu se dvěma dětmi, a tak má práce hned dvě. Řadu let pracuje jako zdravotní sestra na adiktologickém oddělení psychiatrické léčebny, kde se aktivně účastní terapeutické práce. Když nemá službu, pomáhá pacientům s domácí péčí. Místo dovolené jezdí jako zdravotník na školy v přírodě a k tomu si přibral pětiletý terapeutický výcvik.
Martina Šochmanová jako mladá viděla dokumentární film o sestrách na pooperačním oddělení Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze-Krči – a to se jí stalo osudným. Vystudovala obor zdravotní sestra a skutečně do IKEM nastoupila. Postupně se stala náměstkyní ředitele. Má na starosti všechny zdravotní sestry a kvalitu péče a je také prezidentkou České asociace sester.
scénář a režie: Bára Kopecká // dramaturgie: Jakub Režný // kamera: Jakub Fencl, Jan Chajewski, Tomáš Jelínek, Jan Šuster // výkonná producentka: Kateřina Kovářová // kreativní producentka: Martina Šantavá
Karolína Blinková, tisková mluvčí České teelvize
Přílohy
Sestřičky (752 kB)
Sestřičky (906 kB)
Sestřičky (935 kB)