Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
27. 12. 2019
Staré gruzínské moudro: Pokud nemáte rádi svoji zemi, nemáte žádné kořeny
PREMIÉROVÉ POSTŘEHY ODJINUD – GRUZIE OČIMA PETRA VOLDÁNA
Pozoruhodná historie, nádherná příroda, památky světového významu, obrovský patriotismus. Neuvěřitelná pohostinnost, originální churchela, čaj, víno podle receptury staré více jak 8 tisíc let. Hudba a tanec fenomenálního souboru, který je zapsán díky počtu opon–potlesků v Guinessově knize rekordů. Třináct z nejzajímavějších témat z malé země na pomezí Evropy a Asie představí krátké cestopisné fejetony z tradičního cyklu ostravského studia České televize Postřehy odjinud. Gruzie očima Petra Voldána zamíří na obrazovku ČT 1 premiérovým dílem v sobotu 4. ledna.
Najde se málo zemí, které jsou ještě nedotčené turisty a zároveň nabízejí kulturní klenoty, které jinde neuvidíte. Přesně taková je Gruzie. Spoluautor a průvodce pořadem Petr Voldán navštívil Gruzii několikrát coby rozhlasový zpravodaj. A země „pod Kavkazem“ mu učarovala. Čím? „Historií, památkami, tradicemi, kulturou a řemesly. Nádhernou přírodou od mořského pobřeží po horské masivy. Pro mne to byla už devátá “postřehová” destinace a bezpochyby patří k těm nejrozmanitějším. Gruzie je zemí kontrastů - tisíciletou historii atakuje supermoderní současnost,“ říká Petr Voldán.
Tvůrci pořadu navštívili více jak padesátku „postřehových“ destinací. Každá země se od těch ostatních nějak odlišuje. „Je to samozřejmě dáno kulturními tradicemi, způsobem života lidí, mentalitou, přírodou, architekturou, uměním. Gruzie se dlouhá léta vzpamatovává z někdejší sovětské nadvlády a dnes je na mnoha místech /hlavně ve větších městech/ patrná politická a ekonomická orientace směrem k vyspělým evropským státům. I Gruzie by se ráda stala členem EU,“ říká režisér Jaroslav Večeřa, a dodává: „Gruzie má dva doslova protikladné póly – jedním je oblast kolem Tbilisi – města, které pomalu povstává ze stalinského „popela“. Je to patrné zejména na kontrastu někdejších městských čtvrtí z právě zmíněného období a architektonicky avantgardních čtvrtí, které se svým futurologickým pojetím jednoznačně hlásí k západnímu životnímu stylu. Protipólem na opačné straně země je přímořské letovisko Batumi, které dnes připomíná jakési euroasijské Las Vegas – a to doslova. Četnost kasin, heren, nočních klubů a západních turistů to dokazuje na každém kroku.“
Podle Petra Voldána lidé v Gruzii patří k největším patriotům, jaké na cestách světem potkal. „Jejich hrdost, nepoddajnost a odvěká touha hájit svoji samostatnost, právo na identitu i území, to jsou atributy, které formovaly po staletí lid, žijící v regionu, který si údajně Bůh chtěl nechat při dělení světa jen pro sebe. Proč prý kraj mezi Velkým a Malým Kavkazem nakonec věnoval předkům dnešních obyvatel Gruzie, to ale neprozradím. Podívejte se na „Postřehy z Gruzie,“ dodává s úsměvem.
Televizní štáb už ví, že se Petr Voldán ve svých dílech vždy snaží přiblížit divákům spoustu věcí přímo v akci. Že během natáčení “poleze” kam se dá i nedá. „V Gruzii jsem si neodpustil “fušování” do řemesla kovářského mistra, který vyrábí kavkazské dýky, ale i šperkařky, kouzlící pod rukama s kovem a emailem. Vyrábím unikátní vánoční stromek, spouštím se do terakotových nádob na víno, zakopaných v zemi, “pletu” se v kuchyni i peču tradiční chléb puri. Vezl jsem do skalního města “čelovku” až od nás, abych nezabloudil ve spleti chodeb sídla mnichů. Sklízím čaj a skoro se “vařím” v sirných lázních. Snad jen gruzínský tanec jsem raději vynechal,“ směje se Voldán.
Vydejte se tedy s námi do Gruzie. Třináctka nových postřehů odstartuje v sobotu 4. ledna 2020 ve 12:50 na Jedničce.
dramaturg: Karel Bělohlavý // scénář, průvodce pořadem: Petr Voldán // kamera: Krunoslav Kiko Keteleš // režie: Jaroslav Večeřa // manažer realizace: Markéta Grossmannová // vedoucí centra dramaturgie: Marcel Nevín