Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
3. 9. 2019
Romantika chrámové architektury a staré hudby
Svatováclavský hudební festival znovu nabízí zajímavé menu
Je největším svého druhu u nás a patří také k těm nejlépe hodnoceným. Svatováclavský hudební festival, který si své evropské renomé úspěšně buduje již šestnáctým rokem, letos láká na lahůdky v podobě barokní opery s loutkami, novodobých premiér nebo besed s umělci. Prestižní přehlídku duchovní či takzvané staré hudby, kterou mediálně podporuje Česká televize, zahájí v úterý 3. září velkolepé Schumannovo oratorium.
BBC New Generation Artists, laureáti Gramophone Awards, Poznaňská filharmonie, Collegium 1704, Collegium Marianum, Český filharmonický sbor Brno, Ondřej Ruml s filharmonií a mnoho dalších. Exkluzivní zahraniční interpreti i moravskoslezští rodáci se představí na dvaatřiceti koncertech. „Velmi si cením začínající systematické spolupráce s prvotřídními polskými tělesy. Rád bych se do budoucna zasadil o těsnou a logickou kulturní provázanost česko-polského Slezska založenou na spolupráci uměleckých špiček našich regionů zaručujících vysokou interpretační kvalitu,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.
Okřídlený festival letos oslavuje 30 let od sametové revoluce – 30 let svobody. Výročí české demokracie připomene závěrečný koncert SHF pojmenovaný Vděčnost za svobodu a stejně jako ostravské studio České televize se festival zapojí do projektu SametOVA!!! V jeho rámci proběhne v neděli 17. listopadu na Masarykově náměstí v centru Ostravy debata s názvem Svobodný koncert ve svobodném kostele.
„Festivalová dramaturgie má tři stěžejní linie – monumentální vokálně-instrumentální koncerty, programy zaměřené na autentickou interpretaci staré hudby a komorní a sólové projekty, které jsou každoročně doplňovány netradičními a crossoverovými projekty,“ doplňuje Igor Františák a na závěr připomíná: „Hlavním cílem SHF je prezentace takzvané poučené interpretace staré a duchovní hudby v sakrálních prostorách, a to ve snaze navrátit této hudbě její původní význam.“
Svatováclavský hudební festival začíná s Českým filharmonickým sborem Brno 3. září v katedrále Božského Spasitele a končí tamtéž v den svátku svatého Václava 28. září, kdy zazní díla Suka, Kabeláče a Dvořáka Svatý Václave nastudovaný Janáčkovou filharmonií Ostrava. Hlavní i doprovodný program SHF naleznete zde.