Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
25. 4. 2019
Šli dobrovolně do války, úcty se doma nedočkali
Španělský konflikt skrz československé osudy
Čechoslováci v krvavé vřavě španělské občanské války. Nový dokument Peklo pod španělským nebem reportéra Stanislava Motla a režiséra Michaela Kaboše otevírá téma, které osm desetiletí čekalo na pozornost. Česká televize jej nabídne v úterý 30. dubna ve 20.50 na ČT2 u příležitosti osmdesátého výročí konce španělského konfliktu.
Nad Evropou se smráká, fašismus sílí, Španělsko krvácí v občanské válce vedené generálem Frankem s Hitlerem a Mussolinim v zádech. Na pomoc svobodě a světovému řádu se v letech 1936-39 vydávají dobrovolníci z celého světa, včetně mladých Čechoslováků. Reportér Stanislav Motl rekonstruuje příběhy šesti z nich. „Zvedla se obrovská vlna solidarity po celém světě, něco, co už se nezopakuje. Začali přijíždět dobrovolníci. Američané, Britové, Němci antifašističtí. Čechoslováků tam byly na dva tisíce, jezdili postupně, složitými cestami. Vznikl krvavý konflikt, kde zahynulo přes půl milionu lidí. Peklo,“ připomíná publicista válku, v níž zahynuly na čtyři stovky krajanů.
Kreativní producentka České televize Lenka Poláková prozrazuje, že předlohou dokumentu byla stejnojmenná Motlova kniha: „Standa vždy po faktech pátrá s neuvěřitelnou energií. Kvůli dokumentu se začal učit španělsky, strávil několik měsíců na univerzitě v Madridu, kontaktoval se se všemi významnými španělskými historiky, kteří se tématem zabývají. Prohledal domácí archivy, mluvil s příbuznými. V tom je výjimečný a nenahraditelný.“
V kulisách výbuchů granátů a rozstřílených zdí se odehrává například česko-slovenská lovestory Jana Mrkvy a Emílie Nietschneiderové. On chudý, ona z lepší rodiny, doma jejich lásce nepřáli, naplnění se dočkali uprostřed španělské války. „Byl tankista a uhořel v Teruelu týden po svatbě. Ona už těhotná. Dramatickou cestou se vracela přes Pyreneje, doma už byl slovenský klerofašistický stát, kde s ní nikdo moc nemluvil, protože byla na straně proti Frankovi. Porodila holčičku a zemřela,“ shrnuje Stanislav Motl jeden z příběhů.
Dokument ostravského televizního studia vypráví individuální dramata krajanů v kulisách krvavých španělských událostí. A režisér Michael Kaboš řešil, kde vzít autentické fotky i záběry. „Velkou část archivních fotografií měl dohledaných Standa Motl, použil je už v knize. Co se týče filmových záběrů, španělská občanská válka ve své době rezonovala ve světě, bylo tam mnoho známých osobností jako Ernest Hemingway nebo George Orwell a další. Vznikla tam řada filmů i reportáží, které konflikt mapovaly. Hodně jsme čerpali ze zahraničních, hlavně amerických archivů,“ popisuje česko-slovenský režisér, který stál také za kamerou.
Tvůrci se shodují, že si v Česku dosud opomíjené téma zaslouží další zájem. „Bojovat tam šli mladí lidé s velkými ideály. A pokud se jim povedlo a vrátili se, byli tady diskriminováni, mnozí skončili v lágrech. Do dnešní doby se je nepodařilo očistit. I to je smysl dokumentu – byli tady hrdinové a my jsme o nich dosud nemluvili. Jsme země, která má být na koho hrdá. Jen si to musíme uvědomit,“ uzavírá kreativní producentka Lenka Poláková.
Scénář: Stanislav Motl // režie: Michael Kaboš // dramaturgie: Martin Červenka // kamera: Michael Kaboš, Aleš Němec // zvuk: Petr Provazník, Jakub Krajíček // střih: Lucie Navrátilová // výkonný producent: Olga Grossmannová // kreativní producent: Lenka Poláková