Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

6. 2. 2019

Nová kolekce TYLEK & TYLEČEK už nevznikne

V uměleckém světě byli známí jako dvojité T, neprezentovali se jako sólisté, manželé Jiří Tyleček a Zdeňka Tylečková tvořili nerozlučnou dvojici TYLEK & TYLEČEK. Zdeňka malovala přírodu, krajinu a zátiší, Jiří se celý život věnoval ženské figurální tematice. Nové obrazy s motivem ženy už nevzniknou. Jiří Tyleček ve věku 71 let nečekaně zemřel.

Výtvarník Jiří Tyleček vystudoval UMPRUM v Brně, kde se během studií seznámil se svou ženou. Věděl, že malování je jeho život, ale taky tušil, že jako čerstvý absolvent se jen malováním neuživí. S manželkou Zdeňkou se vrátil do rodné Ostravy a v roce 1970 nastoupil jako scénograf do ostravského televizního studia, kde zůstal 13 let. Jako scénograf spolupracoval na mnoha pořadech – od zpravodajství, přes televizní inscenace, zábavné pořady i hrané filmy (Písničky z Ostravy, Bakaláři, Vonička z domova, Můj táta byl…, Mandelový vítr, Co z toho kluka bude atd.).

První výstavu měli manželé Tylečkovi v Opavě. O jejich obrazy byl zájem. Některá Jiřího plátna se však komisi, která v té době rozhodovala o přijetí výtvorů do prodejních galerií, nezdála dost angažovaná. Komise měla svůj vkus, svoje instrukce. Obrazy manželů Tylečkových byly málo socialistické. Jiří i Zdeňka si uvědomovali, že musí svůj život změnit, že jim chybí kontakt se světem a hlavně možnost se volně nadechnout a tvořit. Využili možnosti a během prázdninové cesty do Španělska v roce 1983 emigrovali do Francie. Skončili v Paříži a mekka umělců je nezklamala. Nový život začínali s prázdnou kapsou. Jiří se uplatnil jako malíř pokojů, Zdena vypomáhala jako uklízečka. Za pochodu se učili francouzsky a v kuchyňce bytu, který si v Paříži najali, v každé volné chvíli malovali.

Tylečkovy obrazy mají osobitý rukopis a styl. Jeho malby představují ženu jemnou, čistou a něžnou. Mohou to být královny, hudebnice, nymfy, sirény, panny – vždy s hlavou mírně skloněnou. Jiří se snažil ztvárnit ženu jinak než všichni ostatní. Říkával, že musí do obrazu vložit svůj pohled, fantazii, cit… A zaujmout tím ostatní. „Hledám půvab, nikoliv krásu. Je to cesta i do budoucna. Vytvořit něco, co vlastně reálně neexistuje, ale divák to přesto za realitu považuje.“

Málokteří současní čeští umělci měli tak obrovský úspěch v zahraničí. TYLEK & TYLEČEK vystavovali ve Francii, na Martiniku, Korsice, ve Švýcarsku, Itálii, Austrálii, Belgii, na Tahiti, v Japonsku i v České republice. 15 let měli svou expozici v Hotelu Ritz v Paříži, stálou expozici mají v muzeu v Japonsku. V Česku se naposledy představili na autorské výstavě v roce 2018.