Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
4. 1. 2019
Narozena 1918
Unikátní příběh ženy, která se narodila ve stejný rok jako Československá republika
Životní osudy pamětnice narozené v roce 1918, které se přirozeně prolínají s osudy československého státu, přibližuje unikátní dokument Evy Tomanové. Dnes stoletá Vlastimila Šrůtková zažila vzestupy a pády nejen své, ale i své země. Na svůj věk je neobyčejně vitální, žije na pražské Kampě, místě jako stvořeném k zamyšlení nad českou historií, identitou, národem. Její osud je mimořádně silný příběh, v němž jsou zlomové okamžiky našeho státu zároveň zlomovými okamžiky jejího života. Dokument vznikl v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové a televizní premiéru bude mít 8. ledna ve 20:50 na ČT2.
Paní Šrůtková se narodila v říjnu 1918 ve Vídni. Její život je propleten s velkými událostmi naší republiky. V dokumentu vzpomíná na heydrichiádu, okupaci i na svobodu po roce 1989. Vzniká tak výjimečné, pravdivé a především osobní svědectví, kdy můžeme sledovat, jak čas odděluje v pamětech stoletého člověka podstatné od nepodstatného.
Stále vitální žena na začátku snímku vzpomíná hlavně na dědečka. „Dědeček byl velký vlastenec. Měl strach, aby se ze mě nestala Rakušanka. Neustále mě učil „pravdu miluj, za ni bojuj, přeskoč, přelez, nepodlez“… a tak i žil. Všechno spravedlivě. Dědeček byl pro mě vzor, měla jsem ho moc ráda.“ Když jí byly čtyři roky, přestěhovali se s rodiči do Uhříněvsi, kde zdědili dům, a tatínek si založil autodílnu. Cvičila v Sokolu. Vynikla v běhu a ve skoku dalekém. Na měšťanku pak začala dojíždět do Prahy, a v Praze si také našla i zaměstnání. Za první vydělané peníze se jela podívat k moři do Jugoslávie, kde natrefila na manžela. Její muž byl o dvacet let starší, a vůbec se jí nelíbil. Z Jugoslávie se vrátila už do okupované Prahy.
Za války se vdala, narodily se jí tři ze čtyř dětí a tatínka zavřeli za to, že poslouchal Londýn. „Lidem vypravoval, co se doslechl, a oni ho pak udali. Jeden a půl roku byl zavřený.“ Ve filmu vzpomíná na Heydrichiádu: „My bydleli tenkrát v Myslíkový, tak jsme to měli z první ruky. Všichni jsme těm parašutistům fandili, ale tajně.“ Po válce si myslela, že bude líp, ale přišli komunisti. V době nejhorších politických procesů se přesunuli na Chatu Macocha, kde její muž dělal správce a ona v kuchyni. Denně vařila tři sta jídel. „Málokterá ženská se nadřela jako já, a vidíte, je mi sto,“ vzpomíná paní Šrůtková.
Po roce 68 emigrovaly dvě dcery do USA a později další do Kanady, v Čechách jí zbyl jen syn. Aby se mohla na dcery podívat, musela slíbit, že bude hlásit, co v Americe uvidí, prý to ale nikdy nedělala. Po roce 89 se rodina mohla konečně začít svobodně navštěvovat. Je ráda, že život stále prožívá. A vzpomíná. A věří, že vzpomínky nezaniknou, že jsou někde uchované, a když je potřeba, tak vylezou ven.
Dokument Narozena 1918 připravila Tvůrčí producentská skupina Lenky Polákové v rámci projektu Narozeni 1918 ke 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky a na televizní obrazovce jej můžete vidět 8. ledna 2019 ve 20:50 na ČT2.
scénář a režie: Eva Tomanová // dramaturgie: Josef Albrecht // výkonná producentka a vedoucí produkce: Olga Grossmannová // hlavní kameraman: Petr Koblovský // kreativní producentka: Lenka Poláková