Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
4. 12. 2018
Česká televize se na jaře zaměří na originální hranou tvorbu
Česká televize nabídne na jaře řadu nových původních seriálů, filmů a minisérií. Divákům se představí dva nové komediální formáty – jeden od tvůrčí dvojice Prušinovský – Kolečko, druhý od režiséra Miroslava Krobota s celým souborem Dejvického divadla v hlavní roli. V nové sezoně se také uzavře cyklus Detektivové od Nejsvětější trojice pod režií Jana Hřebejka a Viktora Tauše. Diváci se vrátí se do beskydského Protějova ve Strážmistru Topinkovi a Česká televize nabídne i tři nové televizní filmy podle knih Hany Proškové s Viktorem Preissem, druhou řadu Rapla a desítku premiér nejnovějších českých filmů. Poprvé se představí také nová talk show Václava Kopty.
„Pro první polovinu příštího roku jsme natočili sérii výjimečných původních projektů, na kterých jsme spolupracovali s režiséry, jako je Jan Hřebejk, Jan Prušinovský, Miroslav Krobot, Viktor Tauš nebo Jan Pachl. Důraz jsme tentokrát kladli na originalitu, na původní české látky a specifický humor, což se projeví především v seriálech Most! a Zkáza Dejvického divadla. Navíc na jaře představíme dva původní spin-offy České televize, tedy seriály, ve kterých hlavní roli hraje postava, jež se už ve vedlejší úloze objevila v některém z předešlých pořadů. Odvysíláme tak druhou řadu Rapla, ale i Strážmistra Topinku, což je celosvětově první formát navazující na Doktora Martina,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Dalším výrazným rysem následující sezony je zasazení nových projektů do reálií českých regionů, Ústecka, Beskyd, Mostu nebo do okolí Olomouce.“
Již šestou spoluprací dvojice Prušinovský a Kolečko je komediální, osmidílný seriál Most!. V projektu, který si s nadsázkou bere na paškál složitá témata jako nesnášenlivost a xenofobie, si hlavní roli zahrál Martin Hofmann. „Není moc měst, kde se snoubí krásná příroda s ryze socrealistickou architekturou,“ říká Jan Prušinovský a k tématům, která seriál tematizuje, dodává: „Když jsem se procházel po Mostě, tak ona rasová nenávist najednou působila spíš jako titulek z bulváru. Člověk tam potkává smíšené dvojice, démonizovaný Chanov není žádný slum, ale jen pár dálnicí izolovaných paneláků. Chodil jsem tam na začátku úplně sám a nikdo mi do držky nedal. Každodenní realita je prostě mnohem barevnější než reportáže v televizi.“
Vedení slavného Dejvického divadla je vystaveno nečekané, existenční zkoušce. Divadlo totiž nezíská grant, musí sehnat peníze na svůj provoz a neslevit přitom ze svých uměleckých ambicí. Tak začíná šestidílný komediální seriál Zkáza Dejvického divadla, jehož hlavním a jediným hrdinou je kolektiv této kultovní scény. „Série má charakter pohledu ‚pod pokličku‘. Velmi rádi si uděláme legraci sami ze sebe, protože to je jedna z možností, jak čelit skutečné krizi divadla, oddálit jeho zkostnatění a zamezit tvorbě z ‚podstaty‘,“ říká režisér Miroslav Krobot a pokračuje: „Z tohoto úhlu pohledu bude humor série lehce absurdní, sebeironický, nekorektní, ale nikoliv vulgární.“
Cyklus Detektivové od Nejsvětější trojice se na jaře uzavře posledními dvěma minisériemi. Variaci na erbenovský motiv s názvem Vodník natočil podle scénáře Petra Jarchovského a autora knižní předlohy Michala Sýkory režisér Viktor Tauš. „Vodník je klasická investigativní detektivka opírající se o místní hororovou legendu – Vodníka Karla Jaromíra Erbena,“ vysvětluje Viktor Tauš a dodává: „Pro mě je však především studií toho, co s člověkem udělá konfrontace se zlem, které není pojmenováno a objasněno.“ Posledním případem Marie Výrové v podání Kláry Melíškové budou Živé terče v režii Jana Hřebejka. „Specifické na celém cyklu je, že každý případ je tak trošku jiný žánr a podepisuje se na něm i odlišný přístup režiséra. Zároveň se v každé minisérii klade důraz na jiné postavy. V Živých terčích jsem se zaměřil převážně na osudy obětí a podezřelých,“ doplňuje Jan Hřebejk. Adaptací literární předlohy jsou také tři nové filmy podle detektivek Hany Proškové – Případ dvou sester, Případ dvou básníků a Případ dvou manželek s Viktorem Preissem a Davidem Matáskem v hlavních rolích. „Detektivky od Proškové jsou primárně psychologické příběhy s kriminální zápletkou. V centru její pozornosti jsou lidské bytosti, nikoliv akce. Vypráví vztahové složitosti a propletence mezi jednotlivými postavami, zajímá ji, jak lidé myslí, cítí a jednají za určitých okolností,“ vysvětluje režisérka Lucie Bělohradská.
Z Krušných hor na Ústecko se přesune major Kuneš v podání Hynka Čermáka ve druhé sérii oceňovaného seriálu Rapl. „Měli jsme chuť a vůli udělat druhou řadu, protože nám přišlo, že s postavami se dá ještě pracovat,“ uvádí režisér a scenárista Jan Pachl a dodává: „Jak už ty postavy ale známe, tak jsme si dovolili více pracovat s jejich charaktery a druhou řadu jsme postavili na humornějších situacích. Prostě se seriál nebere tolik vážně, má odstup a nadhled.“ Naopak Strážmistr Topinka, divákům známý ze seriálu Doktor Martin, zůstává stále na svém místě, v beskydském Protějově a ve stejnojmenném seriálu bude objasňovat nejrůznější kriminální případy. „Natáčeli jsme ve stejném prostředí, ale trošku se změnil žánr. Nyní v každém díle řešíme nějakou vesnickou detektivní zápletku. Takže se tempo trochu zrychlilo,“ vysvětluje režisér Petr Zahrádka a uzavírá: „Topinkův charakter se rozvíjí, stává se mnohem plastičtější.“ Vedle představitele Topinky, Roberta Mikluše, se v seriálu objeví i postavy divákům známé už z Doktora Martina – Miroslav Donutil, Gabriela Marcinková, nebo Norbert Lichý, ale také nové postavy v podání Jiřího Bartošky, Veroniky Freimanové, nebo Jenovéfy Bokové.
Další novinkou bude pravidelná talk show Václava Kopty Kopta Show, kam si herec a moderátor bude zvát vždy tři známé osobnosti, na něž spolu se svým „detektivním týmem“ vypátrá nějaké propojení, o němž ani sami hosté nemají tušení.
Jarní vysílací schéma, které za účasti tvůrců a herců představila Česká televize včera v prostorách WorkLounge na Václavském náměstí, nabídne také celkem deset premiér nejnovějších filmů – snímek Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka podle scénáře Evy Kantůrkové, Hmyz slavného českého surrealisty Jana Švankmajera, hororově laděný milostný příběh Ondřeje Havelky Hastrman s Karlem Dobrým, animovaný sci-fi muzikál Lajka Aurela Klimta, tragikomickou road movie s Jiřím Menzelem Tlumočník, slovenský thriller Čiara režiséra Petera Bebjaka, drama Na krátko, 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou, film z prostředí urban parkouru Ani ve snu!. Z kin zpátky na televizní obrazovku se vrátí Miroslav Donutil ve filmu Doktor Martin – Záhada v Beskydech.
Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize
Přílohy
MOST1 (1974 kB)
RAPL II (1122 kB)
Presskit_jaro2019 (3934 kB)