Kde jsem:
Poznejte nás
Aktuální tiskové zprávy, programové plány a fotoservis k pořadům
Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize
Archiv tiskových zpráv
8. 1. 2018
Dokumentární cyklus Intolerance opět zachytí důležitá společenská témata současnosti
Česká společnost se v čase svobody a relativního blahobytu do paradoxních situací. Velmi silnou emocí, která ovlivňuje chování, se stává strach. Tato emoce navíc jednoznačně určuje naše rozhodování i výchovu nové generace. Začínáme se bát a tento strach se promítá do klíčového pocitu, který mnohdy nechceme pojmenovat, protože by to pro nás bylo velmi nepříjemné. Stáváme se netolerantními.
Jaké problémy hýbou českou společností? Na to odpoví nová série autorských dokumentů Intolerance, které mohou diváci nepravidelně sledovat, již od roku 1990. První dokument s názvem Klimatická spravedlnost, dokumentaristy Vladimíra Turnera, uvede Česká televize ve čtvrtek 11. ledna ve 21.30 na ČT2.
„Vybíráme příběhy, které unesou dokumentární přístup a zpracování. Tedy témata, která jsou sice zprávou o nějakém aktuálním jevu, nicméně mají společenský přesah a jsou více nebo méně nadčasová,“ říká dramaturg Josef Albrecht. I tentokrát projekt zkoumá různé tváře netolerance – ke krajině, k odlišnému životnímu stylu, náboženskému vyznání, politické ideologii, netoleranci úřadů, politiků vůči občanům, netoleranci k vlastním dějinám či k mladým lidem a jejich životnímu stylu. „V této sérii jsme se věnovali dlouhodobým problémům, které však v poslední době dostaly novou dynamiku. Zkoumáme třeba vztah vrcholných politiků k ekologickým projektům a snažíme se zjistit, jestli ekologové a klimatologové opravdu patří na seznam extremistických hnutí či aktivit. Jiné díly řeší například problémy rasismu a xenofobie, ale také třeba problémy exekucí, jimž čelí čerstvě plnoletí mladí lidé,“ dodává Josef Albrecht.
Některé příběhy předchozích řad i po odvysílání nadále rezonovaly společností - proběhly soudní procesy a jiná opatření, které se konkrétním kauzám věnovaly - například ministr kultury odvolal ředitele Moravského zemského muzea, poslanci navrhli zákonné normy proti množírnám nebo byly demontovány zábrany na lavičkách proti přespávání bezdomovců v Brně. Jedním z důležitých témat nové řady je ekologie. „Divočina je téma nesmírně kontroverzní, některé lidi uchvacuje, že jsou ochotní jít ji bránit vlastními těly, jiné děsí a chtějí s ní stále ještě bojovat. Důvody jsou různé, potřeba přírodu, stejně jako naše životy, řídit a ovládat, mít pod kontrolou, využívat. To se týká především lesníků, zemědělců nebo například myslivců,“ říká režisér jednoho z dokumentů Břetislav Rychlík a dodává: „Dokument se snaží ukázat, jak vůbec vnímáme divokou přírodu, proč nejsme schopni se ani přiblížit evropským, natož světovým standardům v její ochraně, nebo jak je možné, že tolik vrcholných politiků označuje standardní ochranu přírody, jak ji známe z vyspělých zemí, za ekoterorismus.“
režie: Břetislav Rychlík, Monika Hertlová, Vladimír Turner, Monika Rychlíková // kamera: Krunoslav Kiko Keteleš, Vladimír Turner, Jiří Strnad, Jan Šípek // dramaturg: Josef Albrecht // vedoucí produkce: Lenka Pchálková // výkonná producentka: Olga Grossmannová // kreativní producentka: Lenka Poláková