ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Ruská plavkyně Jefimovová čelí pískotu diváků i kritice soupeřek

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Vlna nesouhlasného bučení a pískotu se z hlediště snáší na ruskou plavkyni Juliji Jefimovovou, kdykoli se objeví u olympijského bazénu. Čtyřiadvacetiletá závodnice, která získala na prsařské stovce stříbrnou medaili, však čelí kvůli dopingové minulosti také ostré kritice svých soupeřek.

Julija Jefimovová
Julija Jefimovová

Jefimovová dostala v roce 2014 šestnáctiměsíční distanc za užití anabolického steroidu DHEA, navíc přišla o pět medailí z evropského šampionátu. Trest jí vypršel loni v únoru, takže mohla slavit zlatý comeback na srpnovém mistrovství světa v Kazani. Celkem má z MS čtyři zlaté medaile.

Letos Ruska unikla trestu za užití meldonia a arbitráž CAS jí krátce před zahájením soutěží v Riu umožnila start, i když rodačka z Grozného původně nevyhověla požadavkům MOV. Mezi jejími soupeřkami to moc pozitivních ohlasů nevyvolalo. "Všem nám to vadí, nikdo ji tady nechtěl," uvedla česká reprezentantka Martina Moravčíková.

Po finále jí vítězka Kingová nepodala ruku a na tiskové konferenci dala v napjaté atmosféře jasně najevo, co si o vedle sedící ruské soupeřce myslí. "Tohle vítězství potvrzuje, že se dá závodit čistě, pouze díky tvrdé práci na tréninku a v posilovně. Je možné dostat se na vrchol a dělat to fér," řekla Kingová.

přehrát video
Plavecké finále žen na 100 m prsa

Neuniklo jí ani vítězné gesto Jefimovové po prvenství v semifinále. "Chytí vás za doping a vy pak zvedáte prst, jako že jste jednička... Tomu zrovna nefandím," prohlásila devatenáctiletá plavkyně, která loňskou mistryni světa porazila ve finále stovky o více než půl sekundy. Obě jsou přihlášené i na dvojnásobnou trať, jejíž rozplavby jsou na programu ve středu.

Kingová si nicméně nebrala servítky ani ve chvíli, kdy dostala otázku na olympijskou účast amerického sprintera Justina Gatlina, který má rovněž za sebou dva dopingové nálezy. "Jestli by takoví lidé měli být v našem týmu? Ne, neměli," řekla.

Jefimovová se mezi novináři rozplakala. "Nemůžu říct, že jsem šťastná. Jsem ráda, že jsem mohla závodit. Nevím, kdy jsem naposledy pořádně spala. Za poslední měsíc určitě ne a zvlášť minulé tři týdny byly hrozné," řekla. "Chtěla jsem zlato, abych dokázala svým kritikům, že se mýlí. Proto mě tak mrzí, že se mi to nepovedlo," dodala.

Řekla, že přístupu Kingové naprosto rozumí. "Ale na druhé straně mě to zraňuje, protože politika by se do sportu neměla míchat. Spousta sportovců se prostě jen dívá na televizi a všemu věří," prohlásila.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.