Ondřej Havelka jako nesmělý student práv, jehož námluvy bez nevěsty skončí velkým rozčarováním. Televizní zpracování jedné z Povídek malostranských Jana Nerudy, od jehož narození uplynulo v těchto dnech 185 let (1984). Dále hrají: O. Havelka, O. Pavelka, P. Kříž, J. Šimáček, N. Konvalinková, J. Bek, A. Vránová, J. Přeučil, P. Haničinec, J. Somr, O. Kaiser a další. Scénář J. Dudková. Kamera J. Šajmovič. Režie P. Háša

V Povídkách malostranských nechal spisovatel a básník Jan Neruda oživit pitoreskní kolorit Malé Strany, v níž se v majestátném stínu Pražského hradu odehrávají trpké i humorné, ale vždy hluboce citlivé příběhy rázovitých postav. Dnes jsme pro vás připravili jako ukázku spisovatelova mistrovství reprízu povídky Lízinka. Natočil ji v roce 1984 režisér Pavel Háša (jenž by se v červnu dožil 90 let a zároveň v srpnu uplyne již 10 let od jeho úmrtí) a jako protagonistu hořkého příběhu milostného vzplanutí obsadil mladého Ondřeje Havelku. My dnes tuto povídku uvádíme k připomenutí 185 let, která uplynula od narození tohoto velkého českého básníka a prozaika.

Lízinka (N. Konvalinková) je dcerou společensky vysoce postavené rodiny, k níž už jednou vzplanul nesmělý student práv Jakl (O. Havelka). Nyní si už nenechá příležitost utéci a rozhodne se požádat dívčiny rodiče (J. Bek a A. Vránová) o její ruku. Přestože oba váhají, zda je jurista pro rodinu dobrou partií, nakonec se domluva podaří. Je však zvláštní, že během námluv je Jaklovi odpírána možnost se se svoji snoubenkou setkat. Až když je ruka v rukávu, vychází díky náhodě najevo pravda o skutečné příčině dívčiny nepřítomnosti a o úmyslech její „ctnostné“ rodiny.

Stopáž31 minut
Rok výroby 1984
 ST 4:3
ŽánrFilm