Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • Hanka 8. 10. 2019 20:41 Reagovat 0 0

  Snehurka

  Nevrta taky nekomu hlavou na co vlastne zemrela ta jeji matka? Knihy jsem necetla, ale z par poznamek jsem vydedukovala sepsi po zpackanem potratu. Myslim, ze se tam mluvilo o jehlici nebo tak neco. Coz by trochu menilo v mych ocich pohled na postavu Zindulky.

 • Richard 16. 8. 2018 10:59 Reagovat 31 1

  Seriál "Vlak dětství a naděje" je vynikající

  Děkuji tvůrcům seriálu za jejich poctivé a umělecké dílo. Války rozpoutávají pyšní, diktátorští, mstiví a válkychtiví = otřesně morálně zaostalí darebáci. Kvůli válkám spousty lidí v mnoha směrech - jak psychicky, tak fyzicky - těžce strádají a trpí.

 • Aleš 8. 8. 2018 20:03 Reagovat 2 54

  Vlak dětství a naděje

  TO JE NAPROSTO LŽIVÝ SERIÁL. VůBEc NEUKAZUJE, JAK SE ČEŠI CHOVALI VůČI SUDETSKÝM NĚMCůM ZA PRVNÍ REPUBLIKY. Z VNITROZEMÍ SE CPALI DO SUDET A TAM OBSAZOVALI NEJLUKRATIVNĚJŠÍ A LUKRATIVNÍ MÍSTA. NAPŘÍKLAD BYLI VEDOUCÍMI POŠT PŘIŠLÝMI Z BRNA. NĚMCůM NECHÁVALI MÍSTA PODŘADNÁ. KRIZE 1930 až 34 U NÁS NEJVÍCE POSTIHLA SUDETSKÉ NĚMCE. TŘEM MILIONůM NĚMCů NEPOVOLILI ČEŠTÍ POLITICI AUTONOMII. DVOŘÁK JE MOŽNÁ ŘEDITELEM ČT PROTO, ŽE JE OCHOTEN VYSÍLAT JAKOUKOLIV LEŽ.

  • Richard 8. 8. 2018 23:49 Reagovat 35 2

   Poněmčování obyvatel

   v Čechách a na Moravě probíhalo v 17. století zároveň s tvrdou násilnou katolizací od vládnoucích katolických Habsburků - počínaje Ferdinandem II. Habsburským. Na začátku 20. století rakousko-uherský císař František Josef I. s podporou válkychtivého německého císaře Viléma II. vyhlásil Srbsku válku a tím byla rozpoutána hrozná první světová válka! V důsledku této války se rozpadla a zanikla rakousko-uherská monarchie. Byly vytvořeny státy - republiky. Ovšem ve vzniklém Československu byli Němci, kteří byli zvyklí na své dlouholeté dominantní postavení a nedokázali se smířit s tím, že toto jejich postavení vznikem Československa končí. Aleši, podle vašeho odsuzujícího vyjádření je zřejmé, že vůči Čechům jste zaujatý, neobjektivní. Nejen psaním velkými písmeny působíte panovačně, namyšleně, diktátorsky. Jste katolík?

   • Roman Kloc 10. 8. 2018 22:05 Reagovat 2 29

    Prosím o vysvětlení

    Tady bych potřeboval trochu dovzdělat. Jak si prosím svého dominantního postavení užívali třeba krušnohorští Němci, kteří na tom byli tak, že se na ně po staletí pořádaly sbírky a kteří se občas živili spařenou trávou? Tím, že mluvili stejným jazykem jako panovník? Floskuli "Němci se neuměli smířit se ztrátou svého dominantního postavení" jsem slyšel a četl dost často, ale nějak si do toho neumím dosadit reálie.

    • Richard 11. 8. 2018 06:47 Reagovat 36 1

     Ad Roman Kloc

     Tento váš příspěvek je velká floskule. Kdybyste se opravdu chtěl dovzdělávat, máte k tomu dostatek možností. Přeji vám odvahu k objektivitě. Odsuzujete například Němci spáchanou "křišťálovou noc" nebo terorismus německých "werwolfů-vlkodlaků"?

     • Roman Kloc 13. 8. 2018 06:59 Reagovat 1 25

      Jsme od minimálně 20 let vedle

      To samozřejmě odsuzuju, ale obě tyto záležitosti z let 1938 a 1946, které se navíc odehrávaly na celém území bývalé říše, mi nějak nevysvětlují to dominantní postavení Němců v Rakousko-Uherské monarchii, kterému učinil přítrž už rok 1918. Nechci prudit a provokovat, jen bych opravdu rád věděl, jak můžu chápat své postavení jako dominantní, když jsem rád, že jakžtakž přežívám a příslušníka národa, nad kterým se mám cítit nadřazen, jsem třeba nikdy neviděl.

      • Richard 13. 8. 2018 09:24 Reagovat 22 1

       1938-20=1918

       Rok 1918 byl posledním rokem brutální barbarské první světové války - všechny války jsou brutální a barbarské - , kterou rozpoutali pyšní, diktátorští, mstiví a válkychtiví představitelé rakousko-uherské monarchie a německého císařství. Německo ignorovalo neutralitu Belgie. Kvůli záměru porazit a podmanit Francii německá armáda drzým průchodem skrze Belgii vpadla do Francie. Kvůli válce těžce strádali hladem a umírali na podvýživu a nemoci LIDÉ VŠECH NÁRODNOSTÍ V ZÁZEMÍ monarchie Rakousko-Uhersko... Aleš napsal 8. 8., že za první republiky Češi obsazovali lukrativní místa - např. vedoucí pošt. Do vzniku samostatného Československa byla v rámci R-U monarchie také na našem území dominantní-úřední řečí němčina. Bylo logické, že po cca 300 let trvající nadvládě německy mluvících cizinců po vzniku samostatného státu Československo budou na vedoucích pozicích Češi. Ovšem jakmile se Němcům naskytla příležitost v souvislosti s plány Německa na světovládu, už za 20 let po skončení 1.svět. války Němci zabrali Rakousko a připojili ho v r. 1938 k Německu. V témže roce německý kancléř Hitler dosáhl vytvoření diktátorské a bezohledné "mnichovské dohody", čímž byly velké územní části z Československa odtrženy a připojeny k Německu. Zároveň v r. 1938 byla v českém pohraničí, osídleném převážně sudetskými Němci, vytvořena tajná teroristická organizace Sudetoněmecký Freikorps. Na jeho vyzbrojování a výcviku se podílel Wehrmacht, SS i SA. Do českého pohraničí pronikali němečtí důvěrníci, kteří vyhledávali mezi sudetskými Němci dobrovolníky, kteří ilegálně přecházeli do Německa, kde absolvovali výcvik. Ten byl především zaměřen na přepadávání vojenských a četnických hlídek, celních a četnických stanic, pošt, úřadů státní správy a další záškodnickou činnost na československém území. V důsledku 1. svět. války vznikly z R-U monarchie nové státy - republiky. V důsledku 2. svět. války byli z ČSR a z Polska do Německa odsunuti Němci, aby byl udržen MÍR.

       • Roman Kloc 15. 8. 2018 07:26 Reagovat 0 6

        Tak to už v tom mám jasno.

        Děkuji za dovzděláni, už se tak hloupě ptát nebudu. Dominantní postavení německy mluvících obyvatel českých zemí se projevovalo tím, že německý a rakouský císař rozpoutali válku a hlavně tím, že Německo ignorovalo neutralitu Belgie. To dává smysl.

        • Richard 15. 8. 2018 10:09 Reagovat 22 0

         Kvůli válkám lidé těžce strádají a trpí

         Domníváte se, pane Kloci, že jenom lidé německy mluvící strádali v chudobě a bídě? Opakuji: Kvůli 1. světové válce, kterou rozpoutali pyšní, diktátorští, mstiví a válkychtiví představitelé rakousko-uherské monarchie a německého císařství, těžce strádali hladem a umírali na podvýživu a nemoci LIDÉ VŠECH NÁRODNOSTÍ V ZÁZEMÍ monarchie Rakousko-Uhersko...

        • Petr 29. 8. 2018 10:11 Reagovat 5 0

         Na základě Vašich názorů již věřím, že desetimilionový národ může v blízké budoucnosti zmizet z mapy Evropy. Vaše neustálé relativizování fakty podložených skutečností je k pláči. Němci jako národ rozpoutali dvě nejstrašnější války v dějinách lidstva. Tečka. Češi a Poláci je na základě rozhodnutí velmocí po staletích problematického soužití vysídlili. Tečka. Excesy, které se během této operace děly, jsou jistě trestuhodné, ale vzhledem k dobovým souvislostem a předchozím událostem je jim věnována neadekvátní pozornost.

      • František Šipr  •  22. 8. 2018 18:05 Reagovat 0 0

       re Roman Kloc

       "Lov na Židy " se konal od roku 1933. Všude kam vstoupila Třetí říše se konalo vraždění Židů - např. Babyj Jar u Kyjeva. Němci začali 1.sv. válku i ti Rakouští Němci a nepoučili se.

 • 1. 8. 2018 21:23

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Jarmila 7. 8. 2016 16:17 Reagovat 18 4

  Když se tento seriál opakuje, jsem vždycky u toho.

  Má pro mě zvláštní kouzlo, poezie skloubená s komedií i s tragedií , lidské osudy jsou pravdivé, ale ne naturalistické. Myslím si, že je to velmi zdařilé přiblížení lidských osudů té doby a kdo to neprožil, nemůže pochopit. Znám něco podobného z vyprávnění mého otce, který byl ročník 1921. Žili v Břeclavi, děda byl vrchní oficiál na dráze a po nástupu Hitlera museli pryč. Otec díky datu svého narození musel do rajchu,, byl totálně nasazen. Prožil si peklo s ruskými a francouzskými zajatci, vrátil se po letech s podlomeným zdravím, s horečkou a tyfem a šedivými vlasy. Do strany vstoupil pod vlivem těchto událostí a v padesáti zemřel aniž se dožil jakéhokoliv odškodnění.Tato doba měla vliv na tři generace mé rodiny.

  • Zdeněk 18. 8. 2016 14:52 Reagovat 17 1

   Je politováníhodné, co byl nucen zažít Váš otec.

   Ale než člověk vstoupí do jakékoli organizace, je potřeba přečíst si pečlivě její program, stanovy apod. Před vstupem do politické strany je velmi potřebné zjistit si také, co obsahuje její ideologie. Podle komunistické ideologie je například oprávněný krvavý teror k prosazení komunistických zájmů. Tvořit "lepší svět" prostřednictvím krvavého i nekrvavého násilí NELZE.

 • Pepa 4. 8. 2016 11:07 Reagovat 47 1

  Seriál je realistický, nic nepřikrášluje ani nezamlčuje

  V době svého natočení se komunistům nelíbil, protože byl málo "prosocialistický," bolševici vytýkali režisérovi, že tam bylo málo komunistického odboje. Proto je i v dnešní době tak kvalitní, protože je pravdivý. Nakonec něco podobného zažili i moji prarodiče, kteří byli nuceni se odstěhovat z území, které zabrali Němci pro vojenské cvičiště.

 • Nika 14. 1. 2016 11:50 Reagovat 24 4

  Nepitvat se v tom

  Myslím, že to mnoho diváku příliš "pitvá". Tento seriál je primárně vytvořen na základě knihy a jeho hlavní myšlenkou je ukázat život jedné rodiny ve válečné době.

 • Tykwa 12. 1. 2016 01:08 Reagovat 7 43

  Nic se nezměnilo

  Ta komančská propaganda je ukázka té doby, nicméně každá doba má svou propagandu jak za Rakouska tak za Heydricha za socanů a dokonce i dnes máme lži, polopravdy a vymývání mozků ze stran zmanipulovaných médií tak co... No ale opravdu je to podivný seriál hlavně co se týče chrakterů postav a zvláštnímu pojetí role pana Zindulky. P.S. možná že to pan Zindulka zahrál špatně ale zahrál to, kdežto dnešní 'rádoby umělci ' nehrají vůbec, jen před kamerou hibernují.

 • Antikom.  •  20. 12. 2015 21:15 Reagovat 8 39

  Vlak nedostatečné propagandy

  Je vtipné, že ČT, tak často obviňovaná různými lidmi, že není objektivní, že káže propagandu "vrahů z Vólstrýtu" atd. vysílá pořad, který je nádhernou ukázkou komunistické propagandy 80. let. Pořadu v mnoha ohledech neobjektivnímu pomáhají zvučná jména hlavních protagonistů, i když ti moc neexcelují. Osobně mě ovšem překvapuje, že z bůhví jakého důvodu skončil tento seriál ve své době v trezoru. Asi cenzorům nepřišel dostatečně "rudý". Už jenom to stačí jako střípek k vykreslení doby nespravedlnosti a útlaku.

 • Nikinko 18. 12. 2015 07:29 Reagovat 5 52

  nezlobte se na mne, ale na ten serial se nedalo divat. Exaltovane vystupovani Zindulky, neprirozenost, jedine Ruzickova mi byla sympaticka. Nechapu zamer scenaristy, proc bylo vystupovani hercu tak neprirozene?

  « | | 1 2 3 4 5 | | » (6)

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi