Ostravský fotograf, textař, básník, malíř a bůhvíco ještě Radovan Šťastný nazval své Sváteční slovo Kurz nesouhlasného myšlení a zamýšlí se v něm nad sociální interaktivitou. Tvrdí totiž, že lidé jsou, za ta léta, co svět světem stojí, schopni spolu souhlasit takřka ve všem, dodnes se ale spolu nenaučili nesouhlasit…

Kurz nesouhlasného myšlení

Celá historie lidstva je provázena neustálou evolucí, revolucemi, vývojem, a tomu všemu dohromady říkáme pokrok. Pokrok je zkrátka pokrok. Ale dle mého názoru není nad pořádnou svíčkovou. Než ji někdo vyrobil, chcete-li uvařil, musel mít čím. Což ho donutilo několik tisíc let běhat se dřevem za bleskem a vynalézat pomocí křesadla a kůry zapalovač. Ale zapalovač a oheň bylo jenom půl vítězství. Pokud chtěl vařit, musel mít v čem, a tak zase dalších tisíc let bádal, až přes kamenné, hliněné, železné a kdo ví jaké nádoby vynalezl teflonové nádobí. Při tom všem vznikala ale také spousta zádrhelů a nechtěných zmetků, takže vynalezl např. luk, dynamit, vodíkovou bombu a spoustu jiných věcí, které normální člověk nepoužívá k vaření příliš často. Ale vynalezl také spoustu užitečných věcí, takže dneska už běžně jezdíme automobily, telefonujeme mobilními telefony, máme počítače a lítáme na Měsíc, tedy alespoň někteří.

Co jsme se spolu ale vůbec nenaučili, je nesouhlasit spolu. Za celou historii, za těch tisíce a tisíce let jsme se spolu ale vůbec nenaučili nesouhlasit. Opak není problém. Pokud jde o to být Sparťani, Slávisti, členové mysliveckého spolku, umíme v těchto dresech kohokoliv ubít, ušlapat, v tom není vůbec žádný problém. Nesouhlas rovná se rovnou palice do ruky. Nesouhlas je svého druhu válka. Ale nemusí to tak být. Nesouhlas je dost možná jenom něco, co nás obohacuje, co nás má o něco doplnit a jestli to jednou pochopíme, tak dost možná, že i o něco povyrosteme.

Když se nad tím zamyslím, spousta nádob se rozbije, spousta studánek vyschne a zůstane jen poušť. Poušť a sucho, kde se daří jenom malým a jedovatým tvorům, všechno ostatní hyne. Dnes se mluví o klimatickém suchu, ale toto sucho je možná ještě daleko horší. Je to sucho, které máme v sobě, ve svých srdcích, je všude kolem nás, když si pustíme televizi, zapneme rozhlas, rádio, dost možná je lepší to nezapínat.

Kdysi jsem byl se svou ženou na dovolené v Itálii a tam jsme byli v jedné restauraci a poprosili jsme obsluhu o wifi-klíč. Ta nás zdvořile odmítla s tím, že wifi nemají, že nemají internet, že si musíme povídat. Zprvu jsem byl trošku dotčený, ale poté jsem si uvědomil, že je to vlastně výborný způsob, jak projevit nesouhlas.

Naučme se spolu nesouhlasit. Po každém zápase si zkusme spolu vyměnit dresy pro začátek, méně zapínejme spotřebiče a více si naslouchejme, třeba se dozvíme, že ještě nejsme tak úplně dokonalí, anebo naopak nám někdo řekne, že dokonalí jsme, a my mu jenom s lehkým nesouhlasem samozřejmě odpovíme "ale jdi ty".

Dává mi to nějak smysl.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST HD