Učení se trpělivosti

Martin Gaja (* 3. 9. 1973 Valašské Meziříčí) – řezbář, malíř a restaurátor

Klikněte pro větší obrázek Jsem sochař a při mé práci mě každá socha přivede k nějakému poznání.

Když jsem začal pracovat na soše archanděla Michaela tady do muzea v Rožnově pod Radhoštěm, práce mě přivedla k zamyšlení nebo i k zastavení. Ta práce je zdlouhavá, takže jsem měl dost času přemýšlet. Říkal jsem si, že člověk musí být při práci trpělivý, a já bych chtěl říct něco o té trpělivosti, protože o ní něco vím. Ona nám přináší klid do života.

Vidím to hlavně u svých dětí, které jsou vděčné, když se jim můžu věnovat, nebo si s nimi malovat. Když přijdou za mnou do dílny, moc toho neudělám, tak pro ně začnu něco vyrábět. To jsou tak šťastné, že i když mě zákazníci uhánějí o zakázky, největší odměnou nejsou peníze, ale dětský smích, když se z něčeho radují. A vůbec nejraději jsou, když jsme spolu celá rodina, jedeme někam na výlet a nemyslíme na svou práci. Mrzí mě, když ztrácíme trpělivost sami nad sebou a třeba je zbytečně pokáráme nebo je odbudeme a nevěnujeme se jim.

Dělal jsem návrh na 1 sochu, jmenuje se to Spoutaná křídla. Je to jakoby kruh, který drží 2 figury nebo sloupy, a v tom kruhu jsou křídla, která se snaží vymanit z toho kruhu. Připomíná mi to nějaké tornádo. V tom kruhu je klid, ale kolem je bouře. I hurikán se jednou rozplyne. Myslím, že bychom se měli snažit také o to, aby se kolem nás něco takového rozplynulo a našli jsme klid.

A právě ten klid je v trpělivosti, že nasloucháme lidem kolem a třeba to i vneseme do své práce nebo do svého okolí a dáme to dětem. Trošku se přes název sochy vracím k archandělu Michaelovi, který je takovým bojovníkem proti zlu, ale i my jsme těmi bojovníky a měli bychom se snažit nad tím zvítězit a dostat se do klidu.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2012
 P ZJ ST