Každý člověk prožívá obavy a strach. Strach ze zkoušek, nemocí, ztráty zaměstnání a zvláště dnes, strach z budoucnosti v souvislosti s pandemií. Strach je přirozená emoce, ale pokud v něm žijeme dlouhodobě, poznamená nás. Jak se strachem zacházet a dá se nad ním zvítězit? Text Bible říká, že „láska strach zahání“. Co to znamená? O jakou lásku se jedná? A jak to uplatnit v praktickém životě?

Láska zahání strach

Před rokem jsme vstoupili do jiného světa. Slovo pandemie a covid se stalo slovem nejpoužívanějším. Kdyby nám před dvěma lety někdo řekl, že se omezí lidské svobody, že nebudeme moct opustit katastr své obce, tak bychom se mu pravděpodobně vysmáli. Starší lidé mají velké obavy, že nemoc nezvládnou, všichni jsme deprimováni izolací a mnoho mladých prožívá deprese a úzkosti a dokonce přemýšlejí nad sebevraždou. Jak to zvládnout? Kde najít vnitřní pokoj? Jak najít klid, po kterém všichni tak toužíme?

Existují nejrůznější takzvaní guru, kteří nabízejí řešení. Prý ta síla je v nás. Je třeba ji objevit a používat a potom se ten slibovaný pokoj a naděje dostaví. Ale je to podobné, jako s touto rozhlednou. Jsou lidé, kteří na ni nikdy nevylezou, protože mají strach. Ale pokud ten strach překonají, tak se dostanou nahoru, rozhlédnou se po kraji.

Ale co lidé, kteří tuto odvahu nikdy nezískají? Jsou odsouzeni k tomu, že se budou jen na rozhlednu dívat, ale nikdy neprožijí ten hezký pocit rozhledu do široké krajiny?

Na internetu je řada videí, kde lidé tvrdí, že cestují třeba vesmírem a přinášejí o tom zprávy. Jsou tam lidé, kteří komunikují s bohem a dávají rady druhým lidem. Kamarádka mi říkala o své přítelkyni, která přesto, že je v této těžké době nezaměstnaná, zaplatila 30 000 Kč za seminář s pochybným člověkem, který jí má pomoci. Jaké je řešení? Dá se s tím něco dělat?

Mám moc rád tento citát: „Láska nezná strach, dokonalá láska strach zahání.“

Toto řekl člověk, který to prožil ve svém životě. Byl odsouzen k trestu smrti, prošel velkým utrpením, ale obstál. A to ne proto, že by objevil sílu v sobě. On sílu dostal, jako nezasloužený dar.

Možná patříte k lidem jako já, že jste už mnoho krát v životě zkoušeli z vlastní síly zvítězit nad zlozvyky, strachem z mnoha věcí, atd. A možná jste to už vzdali, protože se to nepodařilo. Už tolikrát jsme selhali a nevěříme si.

A co to zkusit jinak? Přestat hledat sílu v sobě a vzít si tu, která nám je nabízena. O čem mluvím? Ten muž, který řekl, že láska nezná strach, se jmenoval Jan. Byl to následovník Ježíše Krista. Ale když se v naší zemi řekne Kristus, nebo Bůh, tak vypínáme, nechceme slyšet. Máme o Bohu naprosto zkreslené představy.

Zkusme si představit následující situaci. Sedím v letadle a letím s rodinou na dovolenou (což chápu, že dnes zní jako utopie). Vedle mě sedí člověk, s kterým se při dlouhém letu dám do hovoru, a když zjistí, že jsem křesťan a řekne: “Víte, já bych nemohl věřit v Boha, který je nespravedlivý, který se dívá na to zlo tady na zemi a nic s tím nedělá. V Boha, který neslyšel křik lidí v koncentračních táborech a v jehož jménu byly zabity miliony lidí. V Boha, o kterém mluví kněží zneužívající děti, v Boha, který má být láska a klidně nechá zemřít malé dítě na rakovinu. V takového Boha nemohu věřit.“

Zadívám se na něho a pak dodám: „Víte, kdyby byl takový, jak říkáte, i já byl bych ateistou. Ale já jej poznal jinak.“

Když Jan hovoří o tom, že dokonalá láska zahání strach, tak má na mysli právě Boha, který je dokonalou láskou.

A proč o tom vlastně mluvím? V dnešní šílené době myslím nemá smysl hledat sílu sám v sobě. Je to podobné, jako bych meditoval na potápějícím se Titaniku. Když budu hodně dobrý, tak možná v klidu zemřu. Ale já chci být zachráněn. A abych mohl být zachráněn, potřebuji sílu, který je zvenčí. Jak ji mohu získat? Stačí s Bohem mluvit. Protože on nás slyší. Když mu řeknu, Bože, ty víš, jak jsem na tom, prosím tě pomoz mi, dej mi tvůj klid, zachraň mě. On to udělá. Kdo s upřímným srdcem toto připustí a takto s ním bude hovořit, prožije novou zkušenost, která změní jeho život.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST HD