Letnice – slavnost Seslání Ducha svatého

Letnice – slavnost Seslání Ducha svatého

Dnes, padesátý den po Velikonocích, křesťané připomínají letnice – svátek Seslání Ducha Svatého. Letnice jsou vedle Velikonoc a Vánoc třetím nejdůležitějším křesťanským svátkem. O letnicích jako by se uzavřel kruh tří velkých událostí, kruh tří milostí, které Bůh v Kristu daroval člověku a tak celému stvoření.

Dar Ducha svatého – to jsou Letnice. Všechny ty Boží dary jsou před námi jako dárky, které děti rozbalují pod vánočním stromečkem. Jaká radost, když děti v balíčku najdou to, co si přály. Ale představte si tu radost, když dárek předčí všechna jejich očekávání. Když dostanou něco, co absolutně nečekaly, něco, na co ani nepomyslely.

Vzpomínám si, že jsem si jako malá holka moc přála plyšového medvěda. Pod stromečkem jsem pak našla docela malý balíček. Z balíčku vedl provázek, který mě nakonec mnoha oklikami dovedl do skříně v pokoji mého bratra. Když jsem skříň otevřela, povalil mě na zem obrovský hnědý medvěd. Nějak tak je to i s Božími dary. Ohromí nás, protože dostáváme víc, než jsme dokázali vůbec představit.

Bůh nám dává sebe v těle člověka – to jsou Vánoce. Rozvazuje pouta zla a hříchu – to jsou Velikonoce. O Letnicích si připomínáme Boží příchod, který je velmi diskrétní, protože je to Boží příchod do srdce, do nitra člověka. Jako by každý člověk měl v svém nitru místo, do kterého může Bůh vejít jako do komnaty. Dar Ducha svatého je potom otevřením a naplněním tohoto skrytého místa Boží přítomností.

Duch svatý může být ale přítomen v našem životě mnoha způsoby. Třeba jako soused, který bydlí ve vedlejším bytě. Slyšíme ho, když ráno vstává, pouští vodu v koupelně. Slyšíme ho chodit po bytě, bouchnout dveřmi, když odchází do práce. Možná podobně Duch svatý. V mnoha biblických příbězích čteme o tom, jak Duch svatý bouchá dveřmi, bourá zdi, manipuluje s vodu – dokonce rozděluje vody Rákosového moře. Duch svatý také může zpívat a tančit. Vlastně je to docela hlučný soused.

Duch svatý však může být víc. Může být naším přítelem. Občas se navštěvujeme. Občas spolu někam vyrazíme. Duch svatý je dost pracovitý přítel. Zakládá církev, která potom staví a provozuje nemocnice, školy, kostely, domovy pro seniory. Duch svatý je ale také velmi přátelský a družný. A ještě víc; Duch svatý přichází, aby nám byl takřka životním partnerem. Trochu jako manželství. Znáte to, říká se, že když spolu dva lidé žijí, postupem času se jeden druhému víc a víc podobá. Duch svatý takto podobně vtiskuje Krista do našeho života. Je to jako když se potkáte s lidmi, a to co říkají, jak se chovají, jak myslí, jakoby jste se setkali se samotným Kristem. A pořád to ještě není všechno.

Duch svatý přichází do nitra člověka, má moc naplnit lidskou touhu po smyslu, po lásce, po Boží blízkosti, má moc proměnit náš život a naše srdce, když mu je otevřeme.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST HD