(2016)

O létání a víře

Často hovořím s lidmi o víře. Píšeme si po internetu a je to vlastně jedna z mých pracovních náplní. Často mi napíše člověk, který nevěří v existenci žádného Boha, natož toho křesťanského a je vidět, že nějaké informace má. Přečetl celou Bibli, používá její citáty a snaží se ukázat na nesmyslnost jakékoliv víry, nebo náboženství. Když jsem přemýšlel nad obsahem mnoha mailů, které mi přišly, napadlo mě jedno přirovnání.

Celý život mě lákala letadla. Jako malý kluk jsem stavěl motorové upoutané modely a pak jako mnohem starší, když jsem si vydělal peníze a byla ta možnost, jsem si pořídil vysílačku. Najednou mé modely mohly létat svobodně, dál, dělat nejrůznější akrobatické sestavy. Letadla létala nad mou hlavou a já stál pevnýma nohama na zemi. A samozřejmě občas se to neobešlo bez havárie. Asi jako každý letecký modelář jsem snil o tom, jak by bylo krásné létat doopravdy. Ale nikdy jsem nepodnikl z různých důvodů kroky k tomu, aby se můj sen stal skutečností.

Jako modelář jsem samozřejmě znal něco o letecké aerodynamice, dokázal jsem postavit letadlo, které dobře létalo. Ale stále jsem stál nohama na zemi.

Až v mých 49 letech jsem i díky internetu zjistil, že létání není vůbec finančně nedostupné, že dokonce mohu mít vlastní letadlo a nemusím být milionář a že to může být i bezpečné. A tak jsem si udělal pilotní zkoušky na závěsný kluzák, neboli rogalo. Výcvik trval rok. Nejdříve jsme se učili s rogalem běhat, a pak hlavně startovat a přistávat. Létali jsme na kopcích, kde náš let v podstatě kopíroval terén. A tak i když jsme letěli 300, 400 metrů, byli jsme stále nějakých 5, 10 metrů nad zemí. Nikdy nezapomenu na okamžik, kdy nás instruktor vzal na Černou horu v Krkonoších a já poprvé stál na startu, kdy pode mnou byly ne desítky, ale stovky metrů. Je to adrenalin. Jestli chci letět a zažít ten pocit ptáků, pak musím udělat první kroky a rozeběhnout se. Mít odvahu a spolehnout se na to, co jsem se do té doby naučil.

Když jsem odstartoval, zažíval jsem neuvěřitelnou směs pocitů. Nevýslovné štěstí a zároveň napětí. A proč o této mé zkušenosti vlastně hovořím? Člověk může mít informace o víře, může přečíst celou Bibli a dokonce může být pokřtěný a přitom nikdy nemusí zažít osobní zkušenosti s Bohem.

Teprve když jsem na vlastní kůži poznal, co to jsou termické stoupavé proudy, jak se létá v silném větru a co to je tzv. „klesák“, stal se ze mě, pilota teoretika, pilot praktik.

Je zajímavé, že slovo, které v Bibli máme přeloženo jako Duch, zní v hebrejštině RUAH a znamená také vánek nebo vítr. Jako pilot se učím s větrem spolupracovat, využívat jeho sílu a když cvičíte, udržíte se ve vzduchu dlouhé hodiny a zažijete neuvěřitelnou krásu.

Ve víře je podobné. Nestačí o Duchu vědět, je třeba to s ním zkusit. Pro zdravou víru je to nezbytné.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2016
 ZJ ST HD