(2007)

Adventní zamyšlení

V mnoha rodinách a mnoha kostelech se v dnešní den poprvé rozhořela první adventní svíce. Okamžik, na který jsme se vždy jako děti hodně těšily, protože jsme věděly, že už to nebude dlouho trvat a budou Vánoce. Začíná advent. Doba, se kterou si dnešní lidé docela nevědí rady. Všichni víme, že je před Vánocemi. Nakonec nám to připomínají znějící koledy někdy už od poloviny listopadu v obchodních domech a vánoční výzdoba. A možná pro ty odvážnější ještě kombinace Ježíška v jesličkách s Dědou Mrázem a svatým Mikulášem.

Ale Advent, to není jenom to, že nacvičujeme Vánoce. Advent má svoji vlastní atmosféru, svoje vlastní písně, tak jak nám je předali a zprostředkovali generace před námi. Je to období, v kterém se člověk může tak trošku více zamyslet. Poté, co už skončil práci venku, si může chvíli sednout a přemýšlet, jaký ten rok byl a pomalu se připravovat, že bude bilancovat. A pak je to také období, ve kterém si uvědomuje, že život není jen práce. Má kolem sebe lidi, na které může mít teď trošku více času a se kterými si může říci hezké slovo a kterým by chtěl o Vánocích udělat radost.

Už se od toho těžko vzdalujeme, že v obchodních domech nám znějí koledy. Někomu to vadí míň, někomu víc. Ale jedno to má pozitivní. Denně nám to připomíná, že můžeme myslet na druhé. Advent je období, ve kterém bychom si mohli s těmi blížícími se Vánocemi uvědomit, o co vlastně v životě jde. Bohužel to období je plné spěchu a chvatu a vědomě od toho člověk musí odstupovat. Možná právě to rozsvěcení adventních svící, tak jak jde týden za týdnem a neděle za nedělí, nám ukazuje, že čas běží, ale to nejdůležitější máme kolem sebe právě v těch, kteří na nás myslí a my na ně.

Vánoční dárky se dají také koupit na Štědrý den dopoledne na benzinové pumpě. Ale asi to není ono. Dá se také přemýšlet, čím bychom tomu druhému udělali radost. Možná víc než sobě. Dá se přemýšlet, co on by si přál. A možná zjistím, že to nejdůležitější není ani co mu dám, ale abychom měli na sebe čas. A abychom si ten Štědrý den připravili ne podle toho, co nám vnucuje společnost, druzí lidé, ale co bychom chtěli my doma. Z čeho bychom měli tu radost největší.

Stopáž4 minuty
Rok výroby 2007
 ST 4:3