Věřím na dotyky, které léčí

Nevím, jestli jsem úplně středomořský typ, ale rád dlouho sedím u oběda, pokud je to jen trošku možné. Mám rád květiny na stole, jednoduchá jídla. Rád hmatám po barvách, po vůních i po hlasech, se kterými jsem. Mám rád dotyky ročních období, i čas liturgického roku. Mám rád dotyky všední i sváteční. Mám také rád to, co bylo tak typické pro Václava Havla, chápání, místo vysvětlování. Zatímco vysvětlování si často vystačí s gesty, chápání se bez dotyků rukou a duše neobejde. Mám rád dotyky okamžiků, kdy vím, že něco velkého a krásného přichází. Mám rád advent. Čas příchodů a čas těšení. Mám rád svět malého dítěte, pro které je dotyk vším.

Advent se mi zdá být pro mnoho lidí, dětí i dospělých, dobou dotyků. Léto je pryč a podzim, zvlášť když je slunečný, nás zase spojuje s jarem a s vidinou nového života. Pravda v přírodě je víc než symbolická. Pod nohama nám šustí listí a dotýká se nás svět plný barev. Všechno je o to víc intenzivní, že už je brzy tma. Ano, já věřím na dotyky, které léčí. Věřím na svět přírody, umění a víry, který může člověka posunout dál. Věřím na čas příprav a na velké dny, které mají sílu proměňovat.

Jsem vizuální typ. Musím vidět, čeho se dotýkám a chci vědět, co se v různých duchovních hodnotách dotýká mě samého. Nevím, možná to máte právě tak. Když se vedle druhého cítím bezpečně a je mi hezky, nebojím se dotyků. Přijímám i dávám. Jako teolog bych se měl druhých lidí dotýkat tím, co má přesah a co je věčné. Jenže obejmutí kolikrát vydá za tisíce slov. Podzim a advent v sobě nesou velké očekávání. Jedna věc je ale pro mě velmi důležitá. Neprošvihnout v čekání, co přichází tady a teď, každý den, každou hodinu a každou minutu. Neprošvihnout příležitost či setkání, která mi mohou změnit život. Třeba jako tento šátek, který se ke mně dostal znovu po 22 letech. Ano, já věřím na dotyky, které léčí.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST HD