Duchovní zamyšlení o tom, že celý svět se neustále točí (2013)

Jaroslav Maxmilián Kašparů

Klikněte pro větší obrázek Jaroslav Maxmilián Kašparů se narodil 14. května 1950. Je český spisovatel, stomatolog, psychiatr, pedagog, premonstrátský diakon a esperantista. Působí v Pelhřimově. Je autorem duchovní literatury.

Celý svět se neustále točí

Celý svět se neustále točí. Uvědomím si to pokaždé, když slyším stesky rodičů na jejich malé i zletilé děti. Jejich ratolesti se točí kolem alkoholu, drog, výherních automatů a kolem jejich dětí se točí špatná společnost. Nic proti otáčení. Kdyby se naše planeta Země netočila kolem Slunce a kolem vlastní osy, nebylo by na ní života. Nejde jen o otáčení jako takové. Jde také o střed, kolem kterého se tak děje. O jeho vycentrování, vyvážení obvodu a pevnost točivého prostředí.

O vycentrování se u nás hovořilo často v době, kdy turbína jedné jaderné elektrárny začala při vyšších obrátkách vibrovat. Hrozilo nebezpečí, že se utrhne. Pokud jde o vyvážení obvodu a pevnost točivého prostředí, může nám být příkladem pneumatika automobilu. Pokud není pneumatika dobře vyvážená, pozná to šofér hned, jak vyjede z garáže. Pokud automobil stojí v garáži v klidu, tak se problém neprojeví.

Představme si situaci, že místo kovového prostředí, které spojuje střed kola s pneumatikou, jsou dřevěné loukotě. Pokud byly dostačující pro koňské povozy, pro kolo automobilu už by byly nevhodné. Při rychlých otáčkách by nás z kola vyhodily ven. Kromě toho, aby byl dobře vyvážený obvod, potřebuje mechanik malou drobnost, kterou umístí do pravého místa k pneumatice a tím kolo dokonale vyváží. Podobně je tomu s lidskou existencí. Musíme si uvědomit, kolem čeho se v životě točíme. Co je středem naší existence? Co je středem našeho snažení? A co je centrem, kolem kterého se otáčí náš život?

Existují lidé, jejichž centrem je jejich ego. Točí se kolem sebe. O takových lidech se říká, že jsou sebestřední. Chtějí, aby se kolem nich točili všichni a všechno. Na druhém místě je důležitá kvalita disku. Kvalita rodinného a životního prostředí, ve kterém žijeme. Jde o vlivy, které na sebe necháme působit. Jde o vlivy, které nás obklopují ze všech stran. Bohužel často místo kvalitního prostředí jsou to chatrné loukotě. Na třetím místě jsou v našich životech detaily. Jsou často tak vzdálené, že si je ani neuvědomujeme. Že na ně zapomínáme. Že je přehlížíme. Přesto to jsou ony detaily tak vzdálené od našeho já, že bez jejich existence bychom vůbec nemohli vyjet den co den na naši životní cestu.

Za pár dnů budeme vstupovat do nového roku. Zkusme si dát jedno malé předsevzetí navíc. Že už se nebudeme věnovat tolik svému egu, točit se tolik kolem vlastního já, budeme se věnovat také prostředí, ve kterém žijeme a hlavně těm na okraji. Možná by bylo dobré, kdyby se středem našeho života stali ti druzí. Bez jejich existence nikdy nebudeme schopni jet ve vlastním životě na plný plyn.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2013
 ZJ ST HD