Reportáž z natáčení IV. řady

Reportáž z natáčení IV. řady

Reportáž z natáčení IV. řady seriálu Zdivočelá země

Zdivočelá země vrcholí čtvrtou a poslední sérií

Pětačtyřicet dílů seriálu Jiřího Stránského a Hynka Bočana představuje pětačtyřicet let historie České, resp. Československé republiky, a to od roku 1945 po období těsně po sametové revoluci. Jeho čtvrtá řada začíná i končí v roce 1990, kdy se hlavní seriálová postava Antonín Maděra (Martin Dejdar) po letech perzekuce konečně těší společenskému uznání.

Na oslavě jeho pětasedmdesátin dokonce přislíbí osobní účast prezident Václav Havel, který si zahrál sám sebe. „Je to sice velmi malá rolička, ale vzhledem k tomu, jak je postava Václava Havla autentická – a to jak v rámci děje, tak i ve skutečnosti – tak je určitě ozdobou seriálu a velmi si vážíme, že byl pan prezident ochoten si v seriálu zahrát,“ říká režisér Hynek Bočan. Hned po úvodní scéně s Václavem Havlem se ale tvůrci seriálu vracejí zpět do bezčasí Husákova režimu, do let 1977 až 1979.

Dalšími, opravdu vyfabulovanými novými postavami jsou: Radek Nerad (Marek Němec), inženýr agronomie, posila zemědělského družstva a Ivančin ctitel. Ivančin bratr Jíra má také lásku a posléze se s ní ožení: shlédl se v otcově vzoru a našel ji na Slovensku. Katku hraje Lucie Siposová. Její rodiče ztvárnili významní slovenští herci Anna Javorková a Dušan Jamrich. Dramatický milostný příběh prožívá i nejmladší Maděra, Dan, jeho partnerku Helenu hraje Tereza Nekudová. Ladislav Gerendáš si zahrál vděčnou žánrovou figurku Jindry Měřičky, všeuměla v družstevních dílnách, Marek Vašut má roli západního Němce, který si přijede prohlédnout svůj rodný dům. Nevelkou roli Kandova syna z prvního manželství Zdeňka si zahrál Ladislav Hampl a Radkova přítele Děvíka Martin Písařík.