Už víme, kdo je udavačem. Ale na statku to ještě neví nikdo. V hlavní roli bývalého západního pilota Maděry Martin Dejdar (2008). Dále hrají: J. Hubinská, H. Vagnerová, F. Tomsa, F. Cíl, Z. Fric, J. Wehrenberg, V. Chalupa, J. Zdeněk, R. Kalvoda, J. Teplý ml., M. Hádek, J. Schmitzer, O. Brousek ml., J. Dvořák, F. Němec a další. Scénář J. Stránský a H. Bočan. Kamera V. Holomek. Režie H. Bočan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Velká výročí, osudová data naší historie. Osmičková léta, která změnila životy předků i životy naše, si připomeneme rovněž oblíbeným seriálem České televize, jenž je plný napětí, dobrodružství a pohnutých lidských osudů uprostřed historických a společenských zvratů. Seriál renomovaných tvůrců – autora Jiřího Stránského a letošního jubilanta, režiséra Hynka Bočana (*29. 4. 1938).

Rozsáhlá televizní sága vypráví přitažlivou formou o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících: od dramatického, politicky i lidsky konfliktního osidlování pohraničí v prvních letech po osvobození, přes únorový převrat roku 1948 a následná padesátá léta plná politické zvůle a bezpráví, uvolnění let šedesátých, srpnovou okupaci v roce 1968 a nástup normalizace v letech následujících – až po konec osmdesátých a počátek let devadesátých, kdy padl komunismus a přišla vytoužená svoboda.

V minulém dílu jsme byli svědky, jak Vehement konečně zvítězil a velká jarní cena přinesla všem radost, ale Maděra (M. Dejdar) se dozvěděl i smutnou zprávu: Beno (J. Kraus) zemřel. Kromě toho, že ztratil přítele, ztratil i možnost si rychle půjčit peníze na seno. V tu chvíli černí bookmakeři přinesli peníze z výhry. Maděra váhavě kývl na nabídku, že za výhru mohou bookmakeři koupit pro svatoštěpánské někde nějaké seno, kterým se doplní na statku stodola. Maděra odjel domů, pro seno jel Imre (D. Suchařípa), bookmakeři a Smajl (Z. Fric), seno naložili a Imre ho odvezl do Štěpána. Imreho poslal Maděra spát a sám seno skládal, když se otevřela vrata a estébácká auta osvítila dvůr. Maděra byl zatčen a obviněn z hospodářské kriminality. Horliví estébáci ale samou radostí z toho, že jim konečně sklapla past, odjeli a nezapečetili valník sena. A tehdy Kanda (J. Schmitzer) znovu zachránil situaci, odvezl ho do rokle a Pýtovi (V. Chalupa) nakázal, že až bude policie valník a náklaďák shánět, má říct, že si pro něj v noci přijeli jiní policisté, on jim ho vydal, protože jinému než policii by ho vydat nemohl. Nikdo jiný o této Kandově akci neví, zejména ne Eda (M. Hádek). Kérlym (J. Teplý ml.) doporučený právník Večeřa (F. Němec) se ujímá Maděrova případu, i on varuje lidi ze statku, že někdo okamžitě informuje o všem StB, která zase nepromarní žádnou příležitost to dát obětem vědět. Ale tentokrát se už najisto dozvíme, kdo má udávání na svědomí, dočkáme se jedné svatby a uvidíme, jak obtížně se sklízejí semínka vzácných travin.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrSeriál