Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes ze zámku Zbraslav (1993). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, V. Ráž, J. Hrušínský, L. Trojan, D. Břinčilová, T. Břinčil, A. Molčík a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes navštívíme areál zámku a kláštera ve Zbraslavi, který v době pozdních Přemyslovců a Lucemburků patřil k nejdůležitějším církevním institucím v království. Jeho prostory nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i Vladimír Ráž, Jan Hrušínský či Ladislav Trojan. Díky nim se v komnatách setkáme s Františkem I. Štěpánem Lotrinským, manželem Marie Terezie, a středověkým opatem Petrem Žitavským.

Zbraslavský zámek vznikl v 18. století, původně jako příbytek cisterciáckého opata. Na zámecké sídlo byl přebudován až v 19. století. O kousek vedle stojí kostel sv. Jakuba.

Ještě poměrně nedávno Zbraslav fungovala jako reprezentativní místo pro přijímání a ubytovávání oficiálních vládních hostů. Podepisovaly se zde významné mezinárodní obchodní smlouvy, diskutovali zde vlivní politici minulé éry. Scházeli se zde samozřejmě i státníci a vlivné osoby dávnějších dob. Například František I. Štěpán Lotrinský, který v hrané ukázce obdivoval svou manželku Marii Terezii, co všechno musela absolvovat kvůli české korunovaci. I přes to, že se Marie v roce 1740 oficiálně ujala moci nad habsburskými územími, se o rok později prohlásil českým králem Karel Albrecht. Pod jakým panovnickým jménem se nechal korunovat?

Na čas gotiky na Zbraslavi zavzpomínal opat Petr Žitavský (Vladimír Ráž), který spolu s Otou z Durynska sepsal v latině Zbraslavskou kroniku. Kolik knih je součástí tohoto monumentálního díla?

K soutěžícím se v zasněženém zámeckém parku přidal sochař Josef Václav Myslbek (Jiří Štěpnička), jehož si většina spojí zejména s pomníkem sv. Václava na pražském Václavském náměstí, který byl později doplněn o sousoší postav sv. Prokopa, sv. Anežky České, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha. Myslbekovými konkurenty v soutěži na vytvoření nové jezdecké sochy bylo dalších sedm sochařů. Do nejužšího výběru se vedle Myslbeka dostal také Bohuslav Schnirch. Schnirch pojal svatého Václava jako světce, Myslbek naopak zvolil netradiční podobu bojovníka. A po horlivé diskuzi veřejnosti, laické i odborné, zvítězil. Kolik celý, přes sedm metrů vysoký pomník váží?

Hádanou osobností byl spoluzakladatel Sokola, český kritik, historik umění, estetik Miroslav Tyrš. Která z řady sokolských charakteristik pochází právě od Miroslava Tyrše?

Stopáž39 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrZábava