Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes ze zámku Zbraslav (1993). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, J. Hlaváčová, M. Steinmasslová, J. Šťastný, P. Štěpánek a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes se vrátíme do areálu zámku a kláštera ve Zbraslavi, který v době pozdních Přemyslovců a Lucemburků patřil k nejdůležitějším církevním institucím v království. Jeho prostory nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i Jana Hlaváčová, Milena Steinmasslová či Jan Šťastný. Díky nim se v komnatách setkáme s těžkým životem unavenou královnou Eliškou Přemyslovnou a slavným francouzským geologem Joachimem Barrandem.

Hned v úvodu si královna Eliška Přemyslovna (Jana Hlaváčová) s Markem Ebenem pohovořila o svém těžkém životě, otci Václavu II., bratrovi Václavu III., švagrovi Jindřichu Korutanském, svatbě s Janem Lucemburským a také o maceše Elišce Rejčce, která se jako jediná žena v české historii stala královnou nejen dvakrát, ale po boku dvou mužů. Kterých?

Další historickou návštěvu obstarali jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 19. století Jan Svatopluk Presl (Petr Štěpánek) a francouzský geolog Joachim Barrande (Jan Šťastný). Presl spoluzakládal českou odbornou terminologii mnoha vědních oborů. Pojmenoval například i řadu rostlin a živočichů. Podílel se také na založení prvního českého psaného vědeckého časopisu. Víte, jak se jmenoval?

Vědecky aktivní byl i Preslův kolega Barrande, který proslul především díky svému průzkumu geologických útvarů a zkamenělin v oblastech středních Čech. Po Barrandovi je pojmenována jedna pražská čtvrť, víte od jakého roku?

V následující hrané ukázce se Milena Steinmasslová proměnila v modelku sochařů Myslbeka a Štursy. Ženy se v dřívějších dobách často stávaly předlohami takzvaných karyatid – soch, plnících nosnou funkci. Karyatidy nahrazovaly sloupy po stranách portálů v členění fasád. Jak se označují mužské varianty karyatid?

Stopáž37 minut
Rok výroby 1994
 ST 4:3
ŽánrZábava