O poklad Anežky České

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2154  
Sdílet
| Poslat odkaz

Sázavský klášter. Soutěžní hra o české historii (1995). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Doležalová, M. Kopecký, J. Teplý, O. Kepka, S. Předota, O. Lázňovský, M. Fantyš a další. Připravili: J. Traxler, B. Slavík a A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázekÚvod další soutěžní exkurze pořadu O poklad Anežky České obstarala hraná scénka, odehrávající se v roce 1900. Děvče (Věra Traxlerová) uvedlo loutkové představení pro děti Kníže a poustevník, doplněné o zpěv zhudebněných veršů stejnojmenné básně od F. X. Dvořáka.

Marek Eben následně pohovořil o založení Sázavského kláštera knížetem Oldřichem a zadal soutěžícím první otázku. Jak se jmenovala snacha knížete Oldřicha?

Klikněte pro větší obrázekV interiéru Sázavského kláštera se poté odehrála další dobová ukázka, tentokrát z 18. století. Debatovali opat Václav Košín (Jan Teplý) s bratrem Matoušem (Ondřej Kepka). Opat Košín rozprávěl o svých odpůrcích a závistivcích. Dvojici doplnili rolníci Stibor a Chvátal, kteří se přeli o tom, komu patří kus pole pod Čertovou brázdou. Václav Košín je rozsoudil, pole prý patří klášteru.

Víte, co je to prelatura?

Opat Václav Košín pak obhajoval své hospodaření v klášteře. Přítomným se svěřil s plánovanými novotami, ze kterých by měly pramenit zisky pro klášter.

Ve kterém roce byl svatořečen sv. Prokop, jeden ze zakladatelů Sázavského kláštera?

Klikněte pro větší obrázekÚčastníci soutěže se spolu s moderátory přesunuli do Kapitulní síně, kde na ně už čekal Mnich sázavský (Miloš Kopecký), aby mohl zkritizovat Kosmovu kroniku. Důvodem bylo to, že Kosmas ve svém díle opomenul Sázavský klášter. Mnich proto kroniku doplnil a pokračoval čtenými ukázkami o období vlády Vratislava, o opatu Božetěchovi a dalším panovníkovi, Břetislavovi III.

Bratr Georgius zazpíval zkrácené verze třech písní – Když tě milá Sázavěnko, Hospodine pomiluj ny a Zazpívejte poustevníčku. Víte, která z nich pochází z přelomu 10. a 11. století?

O povýšení pražského biskupství na arcibiskupství se po své korunovaci roku 1203 marně snažil u papeže Inocence III. Přemysl Otakar I., který byl také objektem tradičního závěrečného poznávání postavy z českých dějin, čímž se uzavřelo soutěžení v dnešním vydání pořadu.

Kolikátý český král byl Přemysl Otakar I.?

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Káčula 9. 12. 2017 00:19

  VELKÁ PROSBA

  Dobrý den. Moc mooooc prosím o nové reprízování všech dílů soutěže "O poklad Anežky české". Byla to…

 • Karlos 24. 10. 2016 11:26

  Anežka není Vaše ale naše!

  Zaplatili jsme si to a chceme to tedy vidět! Repríza všech dílů!

 • Miluše Čmolíková 25. 7. 2016 20:06

  Kde je Anežka?

  Dobrý den. Kdy budete opakovat tento skvělý pořad ? Slibujete reprízy dlouho a stále nic. Dočká…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 38 minut – Rok výroby: 1995 – ST  4:3
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady