Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes ze zámku Žleby (1993). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, B. Holišová, K. Macháčková, S. Skopal a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes navštívíme pohádkový zámek Žleby, jenž je ozdobou malebného údolí řeky Doubravky. Jeho prostory nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i Blažena Holišová, Kateřina Macháčková či Svatopluk Skopal. Díky nim se v komnatách setkáme s ráznou paní pojezdnou a s velkou podporovatelkou kultury a umění, kněžnou Vilemínou Auerspergovou.

Mnichovo Hradiště vystřídal zámek ve Žlebech. Ten ve své historii často měnil majitele, konečnou podobu mu pak, dle předloh anglického architekta Josepha Nashe a za vydatné pomoci paní Vilemíny Auerspergové Colloredo-Mansfeldové, dal kníže Vincenc Karel Auersperg. Zubr na zámecké bráně, patřící do erbu Auerspergů, pochází z dílny sochaře Josefa Maxe.

Po tradičním úvodu přišla na řadu první hraná ukázka, v níž si skupinka šermířů nacvičovala dobývání hradu. Žleby byly v dřívějších dobách obléhány a dobyty několikrát. Jedním z těch, kdo nařídil útok na zdejší zámek, byl král Václav IV., jemuž se nelíbily protivladařské aktivity Markvarta z Vartemberka, tehdejšího vlastníka žlebského panství. V kterém roce královské vojsko Václava IV. dobylo Žleby?

Na soutěžící poté čekal nelehký úkol, poznat několik dobových zbraní – partyzánu, halapartnu, sponton a kůsu. Jednou z nich byl 25. února 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna. Kterou?

V jednom ze sálů zámku Žleby kněžna Vilemína Auerspergová (Kateřina Macháčková) zúčastněným ukázala obraz Slavnost benátských dóžat. Krom jiných postav jsou na něm vyobrazeni rakouská arcivévodkyně, královna uherská a česká, Marie Terezie spolu se svým synem, římskoněmeckým císařem Josefem II., s jehož otcem Františkem I. Lotrinským, se Marie poprvé setkala ve svých šesti letech. Jejich budoucímu sňatku však nebránil jen značný věkový rozdíl (František byl o 15 let starší), ale především zprvu nepřípustné spojenectví mezi Habsburky a Lotrinčany. Svatba se však nakonec přeci jen uskutečnila, obřad se odehrál v Augustiánském kostele ve Vídni, manželské sliby byly vyřknuty v latině. V kterém roce se tak stalo?

Hádanou osobností, za níž se v závěru Marek Eben vydával, byl Karel Jaromír Erben, do jehož bibliografie patří také početná sbírka pohádek s názvem České pohádky, mezi které nepatří…?

Stopáž38 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrZábava