Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes opět ze zámku Březnice (1993). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, R. Merunková, V. Bedrna, M. Kořínek, J. Přeučil a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes se vrátíme na jihočeský zámek Březnice, jenž je jedním ze slohově nejčistších dokladů renesanční architektury a životního stylu u nás. Jeho prostory nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i Růžena Merunková, Vlastimil Bedrna či Jan Přeučil. Díky nim se v komnatách setkáme například s rytířem a královským úředníkem Přibíkem Jeníškem z Újezda a při komponování zastihneme hudebního skladatele Jakuba Jana Rybu.

Historie zámku Březnice, posuzovali bychom ji dle významných událostí, které se v jeho okolí odehrály, se na první pohled jeví jako poněkud nezajímavá. Nežil tu žádný král, nebyla tu svedena žádná bitva, ani zde nikdo nežil ve vyhnanství. I přesto se však najde spousta zajímavých postav české historie s Březnicí spojených.

Vystřídalo se tu několik panských a knížecích rodů. Jedním z nich byli Jeníškové z Újezda, přičemž právě Přibík Jeníšek (Jan Přeučil) zavítal do dalšího pokračování pořadu O poklad Anežky České. Vyprávěl zejména o odpůrcích císaře, stavovském povstání a následné popravě 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. Jedním z popravených byl i Jan Jesenský (známý též jako Jan Jessenius či Jan z Jesenu), který na našem území provedl jako první veřejnou pitvu. V jakém roce?

Přibík Jeníšek Marku Ebenovi poodhalil i dobu pobělohorskou, k níž se vztahuje další otázka. V blízkosti jakého města se nacházel Růžový palouček? Místo, kde se loučili exulanti mířící z vlasti v době pobělohorské.

Následovala hudební vložka, jíž obstaral Jan Jakub Ryba (Miroslav Kořínek). Soutěžící mohli vidět dobový tanec menuet za doprovodu hudebního nástroje s názvem spinet, což byl předchůdce…?

Jan Jakub Ryba byl velmi pilným autorem. Za svůj život zkomponoval na 1300 skladeb, převážně duchovních. Ani v roli otce příliš nezahálel, víte, kolik dětí měl se svou ženou?

Stopáž38 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrZábava