Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes ze zámku Mnichovo Hradiště (1993). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, J. Švandová, M. Zounar, P. Vacek, J. Krampol a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes navštívíme barokní zámek Mnichovo Hradiště, jenž byl základnou rodu Valdštejnů až do 20. století. Jeho prostory nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i Jana Švandová, Jiří Krampol či Petr Vacek. Díky nim se v komnatách setkáme se slavným milovníkem a zednářem Casanovou a seznámíme se s pravidly starobylé deskové hry vrhcáby.

Další zastávkou pořadu O poklad Anežky České se stal zámek v Mnichově Hradišti. Ten nechal v renesančním slohu vystavět Václav Budovec z Budova počátkem 17. století, o několik let později se zámek stal centrem panství Valdštejnů, kteří jej nechali přestavět v barokním stylu.

S rodem Valdštejnů je spojen i tajemný spolek svobodných zednářů, jehož členy byli Vincent Valdštejn z Mnichova Hradiště a Josef Karel Valdštejn z Duchcova. Ke sdružení zednářů se hlásila i řada jiných významných osobností z Čech. Základní strukturou zednářské organizace jsou takzvané lóže. Do jakého roku se datuje oficiální vznik té první tuzemské?

V jedné z hraných ukázek jsme mohli vidět Petra Vacka a Martina Zounara, jak se coby mladí šlechtici oddávají stolní hře vrhcáby, v minulosti označované taky jako trik-trak. Následující otázka se však vztahuje k jiné, celosvětově populární deskové hře: Člověče, nezlob se. Ta má svůj původ v prastaré hře Pačísí ze 7. století. Z jaké země pochází tento předchůdce Člověče, nezlob se?

Po vrhcábech přišlo na řadu házení kroužků na bambusovou tyčku. Hraběnky v podání Kláry Kovaříkové a Jany Švandové se však po chvíli přesunuly do zámecké galerie, kde spolu s Markem Ebenem pohovořily u obrazu řeckého boha vína a bujarého veselí Bacchuse. Jeho družkami byly například bohyně lásky Afrodité či Ariadna, dcera krétského krále Minoá. Kolik měl Bacchus, zvaný též Dionýsus, celkem žen?

Na závěr museli soutěžící na základě slovních indicií poznat postavu Václava Budovce z Budova, který je znám především jako jeden z předních účastníků stavovského povstání. A právě tahle jeho aktivita vedla k tomu, že byl 21. června 1621 na Staroměstském náměstí popraven. Rukou jakého českého kata přišel Václav Budovec a dalších 26 českých pánů, měšťanů a rytířů tehdy o život?

Stopáž36 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrZábava