Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes ze zámku Mnichovo Hradiště (1993). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, V. Vydra, P. Haničinec, O. Jirák, J. Holý a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes se vrátíme na barokní zámek Mnichovo Hradiště, jenž byl základnou rodu Valdštejnů až do 20. století. Jeho prostory nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i Václav Vydra, Petr Haničinec a Ota Jirák. Díky nim se v komnatách setkáme hned se třemi císaři, kteří se v sídle sešli k podpisu obnovení Svaté aliance, a s malířem a milovníkem krásných žen Antonínem Machkem.

Marek Eben přivítal aktéry dalšího pokračování soutěže v zahradním pavilonu zámku Mnichovo Hradiště povídáním o tom, jak zde kdysi bylo zřízeno Anglické divadlo. Rovněž jsme se dozvěděli něco o Valdštejnské legendě.

Roku 1833 se na zámku v Mnichově hradišti sešli tři císaři, rakouský František I. (Jiří Holý), pruský Bedřich Vilém (Ota Jirák) a ruský Mikuláš I. (Václav Vydra), aby svými podpisy stvrdili obnovení Svaté aliance. Při pochutnávání si nad vídeňskou bábovkou se vladaři zmínili mimo jiné i o osobě rakouského kancléře Klemense Wenzela von Metternicha, jedné z nejkontroverznějších postav 19. století. Svými současníky byl často nenáviděn a démonizován. Zlomovým okamžikem Metternichovi politické kariéry bylo jmenování rakouským vyslancem v Paříži. V kterém roce se tak stalo?

Nástupcem rakouského císaře Františka I. byl Ferdinand V., který byl i českým králem. Kdy proběhla jeho korunovace?

Posléze v zámecké síni předvedl své umění malíř Antonín Machek (Petr Haničinec). Portrétoval řadu vlivných postav, například J. Jungmanna, V. J. Tomáška, J. Božka a další. Ve své době byl však mírně nedoceněn, po smrti zapomenut. Machek Marka Ebena a soutěžící provedl zámeckými chodbami, ukázal nábytek, japonský porcelán a také delfskou fajáns, což jsou keramické předměty z…?

Ani tentokrát nechybělo závěrečné hádání osobnosti z české historie. Klára Kovaříková se tentokrát vydávala za spisovatelku, buditelku a autorku kuchařek, Magdalenu Rettigovou. Málokdo ví, že Rettigová dlouho (do svých osmnácti let) neuměla česky, matka ji totiž vedla k němčině. Jaký název nese nejslavnější kuchařská kniha Magdaleny Rettigové z roku 1826?

Stopáž39 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrZábava