Old Surehand
Vlak Union Pacifik je přepaden bandou desperátů vedenou mužem, který je všemi titulován jako Generál. Je to ničema, který chladnokrevně obchoduje se smrtí – prodává indiánům zbraně a tajně je štve proti bílým osadníkům. Tolik potřebný mír by znamenal konec jeho špinavých obchodů. Už celá léta Old Surehand beznadějně pátrá po muži, který zavraždil jeho bratra. Vše nasvědčuje tomu, že i za touto krutou smrtí stojí Generál...
V originále nese film podtitul „První díl“, neboť producent Horst Wendlandt, jenž je podepsaný pod většinou mayovek z Divokého západu, plánoval s postavou Old Surehanda započít novou paralelní sérii k vinnetouovským filmům. Proto se také apačský náčelník ve filmu vyskytuje pouze na zlomek stopáže a veškeré vyprávění se točí kolem figury zálesáckého ostrostřelce, ztvárněné slavným hollywoodským hercem Stewartem Grangerem. Navzdory svižně ubíhajícímu vyprávění, svěží nadsázce a několika spektakulárním akčním pasážím (v čele s úvodním přepadením vlaku) se snímek stal pro producenta zklamáním. Navzdory až nezvykle pochvalným kritikám přišlo „jen“ kolem 2,5 milionu diváků. V porovnání s návštěvností předchozích titulů, která vždy přesahovala 3 miliony, se jednalo o povážlivý propad. Vina bývá směřována na ortodoxní fandy Vinnetoua, kteří těžce nesli, že jejich oblíbený hrdina se ve filmu takřka neobjevuje a že se Grangerovo pojetí figury vzpírá mayovskému romantismu. Následkem toho Wendlandt nakonec od dalších dílů série Old Surehand upustil. Nicméně s rapidně rostoucí popularitou spaghetti westernů stejně filmovým mayovkám zvonila hrana. Tvůrci se jim pokoušeli přibližovat omezením romantismu, aby tak snímky byly konkurenceschopnější na mezinárodním poli, ale tím naopak odrazovali domácí příznivce. Nadcházející rok Horst Wendlandt ve světle ještě nižších tržeb nadcházejících snímků oznámil konec produkcí mayovek.
Stejně jako v předchozích filmech s Old Surehandem, také tentokrát Stewartu Grangerovi dobře sekunduje Milan Srdoč (alias Paddy Fox) v komediální roli zmateného Old Wabbla. Svobodomyslnou dívku Juditu, která se na rozdíl od tradičních mayovských krásek v nesnázích neztratí ani v hospodské rvačce, ztvárnila italská herečka Letítia Románová, která předtím proslula hlavní rolí v evropské adaptaci lechtivého románu Fanny Hill režírované proslulým Russem Meyerem. Jejího uhlazeného snoubence ztvárnil, jako svou poslední roli v mayovkách, Mario Girotti, jenž se již o dva roky později stal díky spaghetti westernům mezinárodní hvězdou pod hereckým jménem Terence Hill.