Milan Rastislav Štefánik

Životní příběh slavného vědce, vojáka a diplomata, jednoho ze zakladatelů Československé republiky, který zemřel před 100 lety. Český film (1935). Hrají: Z. Rogoz, J. Sýkora, O. Borodáčová, A. Bagar, Z. Bezručová, J. Pivec a další. Scénář: J. Neuberg, B. Štěpánek a I. J. Kovačevič. Kamera J. Bulánek a J. Vegricht. Režie J. Sviták (V českém a slovenském znění)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Farář Štefánik, zraněný během demonstrace za volební právo Slováků, vyzve svého syna Rastislava, aby odjel a pracoval pro národ v zahraničí. Mladý Štefánik se v roce 1914 přihlásí do armády v Paříži a ihned začne s francouzskými generály jednat o vzniku československých jednotek. O rok později se účastní bojů v Srbsku, kde během letecké bitvy havaruje. Po okupaci Srbska Rakouskem se vrátí do Paříže, kde se setká s profesorem T. G. Masarykem. Zatímco válka pokračuje a seznamy mrtvých Čechů a Slováků denně rostou, Štefánik se – už v hodnosti generála – dostane k československým spolubojovníkům na Dálný východ. Ze založení samostatné republiky se raduje jen krátce: když se 4. května 1919 vrací z Říma do Bratislavy, jeho letadlo se zřítí…

Právě během těchto dnů si připomínáme 100 let od tohoto tragického úmrtí jednoho ze zakladatelů samostatného československého státu životopisným portrétem, který vznikl v roce 1935 v české produkci pod režijním vedením Jana Svitáka. Svou největší filmovou roli zde ztvárnil charismatický chorvatský herec Zvonimir Rogoz, známý i z desítek dalších českých filmů.

* 21. 7. 1880

† 4. 5. 1919


Stopáž91 minut
Rok výroby 1935
 ST HD čb 4:3
ŽánrFilm