Jedna z nejslavnějších oper Giuseppe Verdiho na motivy Victora Huga. Libreto F. M. Piave. Hrají a zpívají: I. Wixell, E. Gruberová, L. Pavarotti, V. Vergaraová a další. Režie Jean-Pierre Ponnelle (V italském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Rigoletto (Ingvar Wixell) je šašek u dvora. Pánové si ho velmi dobírají a on s nimi také jinak nejedná. Nejvíc se mu znelíbil Vévoda z Mantovy (Luciano Pavarotti), který se mu zdá příliš prostopášný, pyšný a rozpustilý. Rigoletto má dceru Gildu (Edita Gruberová), kterou ale drží v tajnosti, protože nechce, aby jí někdo ublížil, aby se tím Rigolettovi pomstil. Neví ale, že mu za Gildou chodí právě Vévoda z Mantovy, který ale Gildě namluvil, že je jen chudý student. Gilda mu propadá a zamilovává se do něj. I on k ní má nějaký cit. Po peripetiích Gildu unáší a Rigoletto se mstí, protože si myslí, že Gilda byla zneuctěna. Domluví se tedy s nájemným vrahem, aby Vévodu zabil. Jak to všechno dopadne? Podaří se Rigolettovi pomstít čest svou i čest své dcery?

Rigoletto je jedna z nejznámějších oper G. Verdiho. Kdo by neznal, dnes snad již notoricky známou, árii Vévody „La Donna é Mobille“, která nemůže chybět v repertoáru žádného tenoristy.

Luciano Pavarotti
operní pěvec

Luciano Pavarotti

* 12. 10. 1935

† 6. 9. 2007


Originální názevRigoletto
Stopáž118 minut
Rok výroby 1987
 T HD 4:3
ŽánrHudba 15+