Filmová balada o lásce, věrnosti a zradě, natočená na motivy pohádky Jana Drdy. Český film režiséra Jiřího Weisse k jeho nedožitým 100. narozeninám (1963). Hrají: V. Olmer, K. Chadimová, D. Smutná, R. Brzobohatý, Z. Braunschläger, J. Bek, F. Smolík, Č. Řanda, J. Vojta a další. Scénář J. Weiss a O. Krejča. Kamera B. Baťka

Český film Jiřího Weisse Zlaté kapradí je filmovou adaptací stejnojmenné pohádky Jana Drdy ze sbírky České pohádky. V baladě o lásce, věrnosti a zradě se prolíná reálný svět lidí s pohádkovou říší lesních víl, strážkyň nejvzácnějšího lesního pokladu – zlatého kapradí. Tragickým hrdinou příběhu je prostý ovčák Jura (V. Olmer), který o svatojánské noci s pomocí zlatého kapradí získá lásku lesní víly Lesanky (K. Chadimová). Zradí ji však pro vášeň ke krásné a vznešené generálově dceři (D. Smutná), pro kterou se třikrát vydává do tureckého ležení pro kořist. Nakonec je po zásluze potrestán – Lesanka je něj navždy ztracena.

Film se tematicky i žánrově odlišuje od všeho, co Jiří Weiss natočil doma i během pobytu v zahraničí. O možnost realizace Drdova pohádkového námětu režisér usiloval několik let. Přistoupil k ní zcela nekonvenčně a osobitě – pokusil se v pohádkové formě vyjádřit drama lidského srdce a zdůraznit romantickou poezii milostného příběhu. Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963.

Napište nám