Český film režiséra Martina Friče o smutném konci jedné „veselé party“ z malé vinárničky.
Režie: Martin Frič. Scénář: Josef Neuberg, František Vlček. Hrají: Antonie Hegerlíková, Běla Jurdová, Irena Kačírková, Jaroslav Mareš a další.

Alkoholismus. Problém lidstva o nic menší než drogy, devastace životního prostředí či AIDS. Miliony obětí, rozvrácené rodiny, těžká genetická poškození. Nedozírné škody, nevyčíslitelné ztráty. To všechno – a ještě mnohem víc – má na svědomí alkohol a lidská slabost vůči tomuto návyku.

Tragické důsledky alkoholu popsali ve svém díle mj. Émile Zola (Zabiják) nebo Jack London (Démon alkohol). Věnuje se mu také mnoho filmů, např. Ztracený víkend, Dny vína a růží či televizní inscenace Jiřího Hubače Ikarův pád a Tažní ptáci. Jedním z nejsilnějších filmů v české kinematografii na toto téma je i snímek Martina Friče Dnes naposled z roku 1958. Scenáristé Josef Neuberg a František Vlček v něm zpracovali příběh pěti mužů z jedné útulné vinárničky. Vyprávění je zastihuje v onom nepostřehnutelném a nebezpečném okamžiku, kdy se z několika skleniček na posilněnou vyvalí lavina bezbřehého pití, která každého z nich smete a společensky i lidsky degraduje. Hrozný úpadek nezasahuje jen „hrdiny“ příběhu, negativně ovlivňuje i jejich rodiny, jejich nejbližší, jimž už nestačí síly k tomu, aby své partnery udrželi nad vodou…

Filmu dominuje herecký výkon Zdeňka Štěpánka v roli ing. Dandy, pozoruhodná je psychologická studie Františka Smolíka, jehož tragická postava továrníka Taupeho je napsána beze slova dialogu. Neméně působivé jsou herecké výkony Vladimíra Ráže, Jiřího Sováka, Jaroslava Mareše i Vladimíra Menšíka v roli bezohledného a chladně kalkulujícího vinárníka Kroce.

Režie: Martin Frič. Scénář: Josef Neuberg, František Vlček. Hrají: Antonie Hegerlíková, Běla Jurdová, Irena Kačírková, Jaroslav Mareš a další.

Napište nám