Volné pokračování televizního filmu Ikarův pád. Vladimír Menšík a Vlastimil Brodský (oceněný hlavní cenou na MTF Monte Carlo) v hlavních rolích příběhu zápasu o znovunabytí lidské důstojnosti (1983). Dále hrají: J. Somr, E. Cupák, P. Zedníček, J. Hlaváčová, J. Hanzlík, B. Bohdanová, R. Lukavský, Č. Řanda, P. Haničinec a další. Scénář J. Hubač, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 10 let. Kamera A. Nožička. Režie F. Filip

Herecké mistrovství V. Menšíka zazářilo naplno ve hrách J. Hubače (nedávno jsme vzpomněli 10 let od jeho úmrtí) „Ikarův pád“ a „Tažní ptáci“ pod režijní taktovkou renomovaného tvůrce F. Filipa. My vám dnes nabízíme druhou z nich. Příběh člověka, podléhajícího alkoholu a jeho zápas o znovunabytí lidské důstojnosti našel v Menšíkovi ideálního představitele.

Rozhodnutí J. Hubače pokračovat v líčení dalšího osudu pianisty Káry poté, co se v závěru předchozí hry „Ikarův pád“ rozhodl k dobrovolnému nástupu do protialkoholické léčebny, dalo vzniknout opět mimořádnému dílu. „Tažní ptáci“ představili do té doby televizně nepoznané prostředí protialkoholní léčebny a režim, který je pro pacienty tvrdý a nesmlouvavý. Avšak nejdůležitější je chtít se uzdravit, vyléčit a vydobýt si zpět ztracenou sebeúctu i důvěru svého okolí. Předností Hubačova dramatického talentu je, že představuje své hrdiny z hloubky jejich povah, zázemí, vnitřního postoje i odhodlání brát svůj život jako výzvu osudu, čelit mu všemi silami, přemáhat překážky, vítězit a podléhat a začínat zase od začátku.

Kromě V. Menšíka v roli klavíristy Káry se setkáme znovu i s dalšími postavami – J. Hlaváčovou jako Károvou manželkou či J. Hanzlíkem v postavě syna Ondřeje. V. Brodský za roli Fendrycha obdržel v roce 1984 v Monte Carlu Zlatou nymfu za nejlepší mužský herecký výkon.

Stopáž100 minut
Rok výroby 1983
 ST AD 4:3
ŽánrFilm