Příběh židovského lékaře, který prožívá dobu protektorátu jako hrůzný sen.
Scénář: Zbyněk Brynych, Hana Bělohradská. Hrají: Miroslav Macháček, Jiří Adamíra, Ilja Prachař, Slávka Budínová a další.

Podle povídky Hany Bělohradské „Bez krásy, bez límce“ natočil komorní příběh židovského lékaře režisér Zbyněk Brynych v roce 1964. Po mimořádném snímku „Transport z ráje“ podle literární předlohy Arnošta Lustiga se režisér znovu vrátil do doby nacistické okupace, znovu ukazuje obludnost systému, který dokázal z rasových důvodů postavit miliony lidí mimo zákon a odsoudit je k smrti. Je to návrat do doby, kdy začaly první transporty a kdy se mezi pražským židovským obyvatelstvem začala šířit bezmezná hrůza. Hlavní postava příběhu – židovský lékař, docent Braun, kterého mistrně zahrál Miroslav Macháček, nachází ve své bídě a ponížení dosti sil vzdorovat nepříteli nejnebezpečnějšímu: strachu. Expresionisticky laděný film Zbyňka Brynycha působivě zachytil onu dusnou, hysterickou atmosféru bezmoci, ale i odhodlání a sebeobětování. Ve filmu se objevila celá plejáda výborných českých herců, například Ilja Prachař, Jiří Adamíra, Olga Scheinpflugová a Josef Vinklář.

Scénář: Zbyněk Brynych, Hana Bělohradská. Hrají: Miroslav Macháček, Jiří Adamíra, Ilja Prachař, Slávka Budínová a další.

Napište nám