Ženy, které celý život pracují a pečují o své blízké, se na konci života často potýkají s chudobou a osaměním. Jak je to možné?
Proč jsme tak naštvané

Genderová expertka, publicistka a odborová právnička Šárka Homfray je autorkou knihy a aktérkou stejnojmenného filmu PROČ JSME TAK NAŠTVANÉ? Film na pozadí autorského čtení knihy v Litomyšli sleduje příběh samotné autorky knihy a také dvou dalších žen.

Vladislava je vysokoškolsky vzdělaná matka na mateřské dovolené z Jižního města. Má dvě malé děti, psa a manžela. Středoškolsky vzdělaná důchodkyně Olga žije sama na kraji Prahy, má zdravotní a finanční problémy. A právě ženy na mateřské dovolené a v důchodovém věku jsou jednou z citlivých a přehlížených skupin, které potřebují větší systémovou, komunitní a individuální podporu.

Ženy, které celý život pracují a pečují o své děti, partnery, vnoučata a rodiče se na konci života potýkají s chudobou a osaměním. Už v mateřství se žena, která má malé děti a chce pracovat, potýká s tím, že je označována jako krkavčí matka. Mnoho rodin s malými dětmi nemá finance na různé dětské aktivity, které jsou drahé. Stát apeluje na vyšší porodnost, děti však nejsou ve veřejném prostoru vítané a matky společensky nedoceněné. Ženy mají o 17 procent nižší starobní důchody než muži a ve stáří jim hrozí fronty v potravinové bance, riziko ztráty domova, nebo přímo bezdomovectví.

Název knihy, která získala pozitivní ohlasy u odborné i laické veřejnosti, i dokumentárního filmu odkazuje ke vzteku, který autorka a další ženy cítí. Není žádným fňukáním, ale konstruktivním naštváním. Šárka Homfray na základě výzkumů popisuje, co je u nás potřeba změnit a navrhuje řešení.

Napište nám