Tělo v mé hlavě
V jediném dni se v televizním studiu sejde skupina lidí, kteří mají zkušenosti s body shamingem, tedy nějakou formou šikany kvůli svému vzhledu. Přišli dobrovolně, zareagovali na výzvu, kterou zveřejnila Česká televize. S nimi jsou ve studiu i známé tváře lidí, kteří body shaming zažili a dlouhodobě pracují na tom, aby se jich nedotýkal. Muzikant Raego, herečka Bára Jánová a plus size modelka Natálie Debnárová jsou podporou těm, kteří říkají svůj příběh poprvé. Doplňuje je odborník na tuto problematiku, psycholog Jan Kulhánek.
V průběhu sdílení svých příběhů je patrné, že se vzorce opakují, když nevhodné komentáře, zejména ve zranitelném období dětství a dospívání, deformují myšlení a zanechávají trvalé stopy na psychice. Často jsou na vině nejbližší lidé, kterým člověk důvěřuje – rodiče, učitelé, trenéři, spolužáci. A často jsou potíže trvalého rázu – bulimie, anorexie, bigorexie, rozpad vztahů, sebepoškozování.
Ale jsou tu i příběhy vtipné, protagonisty už odžité a zpracované. Jako třeba v případě muzikanta Martina Kyšperského, který o své výšce složil se skupinou Květy píseň Basketbal, která ve filmu zazní.
Režie se ujala zkušená Dagmar Smržová na podnět producentky Veroniky Slámové. Podařilo se jim ve studiu vytvořit bezpečnou atmosféru, ve které výpovědi protagonistů zaznívají autenticky a citlivé publikum na ně reaguje s empatií. Film je vhodný pro každého diváka, je natočen tak, aby podnítil zájem o druhé a jejich příběhy. Ti, kteří vystoupí na pódium, dokazují nám ostatním, že o některých věcech je lepší mluvit.
Píseň Mý tělo v závěrečných titulcích složil Raego a odráží jeho osobní reflexi body shamingu.
Projekt vznikl ve spolupraci s O2 Chytrá škola.