Dívka s nezměrnou energií, laskavostí a vlídností celý život bojuje se vzácnou nemocí – tuberózní sklerózou. Rodinná kamera léta zaznamenávala její ne zrovna typický běh života.

Filmový dokument o Bětce Morysové, dnes už devětadvacetileté ženě s -náctiletou tváří, umožní zamyslet se nad některými aspekty naší „normálnosti“. Rodinná kamera zaznamenávala její ne zrovna normální a typický životaběh po celá léta.

Je nemocná, trpí od narození poměrně vzácnou nevyléčitelnou nemocí, zvanou tuberózní skleróza. Jde o komplikované neurologické onemocnění, její podstatou je vrozená genetická mutace na chromozómech, která postihla geny, podílející se na kontrole buněčného dělení. Postižený je mozek, ale často také ledviny, kůže, plíce a srdeční sval. U naprosté většiny nemocných tuberózní sklerózou se vyskytuje epilepsie. Bětce byla nadělena klidná, milá a kamarádská povaha, která kolem ní shromažďuje a udržuje řadu generačně spřízněných kamarádů, příbuzných, dětí i dospělých přátel. V tomto směru ji její nemoc nějak zásadně neomezuje. Má dar výřečnosti, v oblasti humanitní se docela orientuje, má na řadu věcí svoje, často originální a překvapivé názory. Miluje hudbu různých žánrů, ráda a dobře zpívá. Je to opravdová čistá duše. Je vnitřně přesvědčivá i zábavná.

Napište nám