Zemlinsky 150
V rámci česko-německého projektu Musica non grata, který je věnován hudbě perzekuovaných skladatelů, si pražská Státní opera připomíná 150. výročí narození skladatele, dirigenta a bývalého ředitele Nového německého divadla (dnešní Státní opery), Alexandera Zemlinského.
Vídeňský rodák Alexander Zemlinsky byl v letech 1911 až 1927 hudebním ředitelem Nového německého divadla, v němž nastudoval mimo jiné i svou operu Šaty dělají člověka. Jeho zásluhou byly pro převážně německy mluvící publikum uváděny také opery českých skladatelů, např. Hubička B. Smetany, Jakobín A. Dvořáka či Její pastorkyňa L. Janáčka. Nové německé divadlo rovněž hostilo světovou premiéru jednoaktovky Arnolda Schönberga Očekávání. Po několika kariérních epizodách u různých evropských orchestrů Zemlinsky po převzetí moci nacisty emigroval do New Yorku, kde v roce 1942 zemřel. Jeho dílo se během 20. století dočkalo postupného znovuobjevení, uvedeny byly například jeho opery Der Traumgörge, Eine florentinische Tragödie, Der Zwerg, Der Kreidekreis und Der König Kandaules.
Slavnostní koncert je věnován výlučně Zemlinskému a jeho hudbě. Kromě slavné Lyrické symfonie budou uvedena dvě menší, méně známá díla pro sbor a orchestr: Svatební zpěv, Víra jara a Tajemství. Pomyslnou třešničkou na dortu je světová premiéra fragmentu opery Malva, kterou Zemlinsky nedokončil. Autorem operního libreta je Ernst Hutschenreiter, který téma přepsal do operní podoby podle stejnojmenné knihy Maxima Gorkého Malva. Hudebně dílo dokončil renomovaný muzikolog Antony Beaumont, uspořadatel Zemlinského díla.