Cestopisný cyklus s Alešem Hámou, který ze svého karavanu objevuje i ty nejzapadlejší kouty českých luhů a hájů.

Přehled dílů

14 dostupných
Stopáž28 minut

8/8 Praha

Oboru Hvězda nebo Břevnovský klášter zná v Praze skoro každý, ale vilovou čtvrť Ořechovku však zdaleka každý Pražan nenavštívil. Také hradů a zámků viděl Aleš během svého karavanového putování řadu. Že se dá i ve velkoměstě nalézt zajímavý kus přírody, o tom se přesvědčil v botanické zahradě v pražských Malešicích.

3. 3. 2022 na ČT2
Stopáž28 minut

7/8 Středočeský kraj

Putování Středočeským krajem začal Aleš v Brdech, odkud se vydal napříč celým krajem: přes zříceninu hradu Vrškamýk a kolem meandrů řeky Sázavy do rodného města Miloše Formana – Čáslavi. Dalšími zastávkami byly Kolín s historickým centrem nebo Veltrusy – barokní perla mezi českými zámky. Odtud je to co by kamenem dohodil do Mělníka. Za ním už se krajina výrazně mění: pískovcové skály, úzké silničky, malebná zákoutí – to je Kokořínsko.

24. 2. 2022 na ČT2
Stopáž28 minut

6/8 Ústecký kraj

Od toulek po Ústeckém kraji očekával Aleš mnohé, ale setkání s menhiry ho trochu překvapilo. Nedaleko Doubice objevil „dvojče“ Panské skály, která si zahrála v pohádce Pyšná princezna, ostatně filmových lokací je v tomto kraji požehnaně. Své o tom ví jak v Úštěku, tak i na zámku Ploskovice. Ačkoliv si s vínem většinou spojujeme Moravu, Aleš se osobně přesvědčil, že se dá úspěšně pěstovat i na slunných stráních v okolí Labe.

10. 2. 2022 na ČT2
Stopáž28 minut

5/8 Liberecký kraj

V Libereckém kraji si Aleš dosyta užil různých dopravních prostředků. Kromě karavanu to byly speciální horské káry, vozy z bývalého socialistického bloku nebo kajak, na kterém projel tzv. Pekelným jícnem. Svou zvědavost ukojil ve stejnojmenné uličce v Jilemnici a na Sychrově obdivoval alej, která je spojena s rodem Rohanů. Nezapomněl se podívat na místo posledního odpočinku sv. Zdislavy a v Modlivém dole obdivoval řemeslnou zručnost předků. Tento kraj nabízí tolik různorodých památek a zábavy, že není těžké najít si tady to své.

3. 2. 2022 na ČT2
Stopáž28 minut

4/8 Královéhradecký kraj

V Orlických horách si Aleš vyzkoušel, jak se jezdí na kolečkových lyžích, a v Broumovském klášteře obdivoval vzácnou kopii Turínského plátna. Trochu ponurou atmosféru pevnosti Josefov naštěstí vyvážil romantický nocleh v kempu. Hořice jsou sice známé hlavně díky trubičkám, ale znalci vědí, že je to rovněž místo zaslíbené sochařskému kumštu. Když se k tomu přidá nedaleká koupaliště Dachova, které učaruje atmosférou začátku 20. století, nebo návštěva Jičína, máte důvod k návštěvě tohoto koutu Česka nabíledni.

27. 1. 2022 na ČT2
Stopáž28 minut

3/8 Pardubický kraj

O tom, že věži mělo i svá úskalí, se při zdolávání schodů do věže kostela v Poličce přesvědčil i Aleš. Další zastávkou v Pardubickém kraji byla přírodní rezervace Toulovcovy Maštale a nedaleký architektonický skvost Nové Hrady. Nakonec se Aleš přesvědčil, že také město, po kterém nese celý kraj název, nabízí řadu pamětihodností.

20. 1. 2022 na ČT2

Napište nám