Sestřih cyklu symfonických básní v podání špičkových dirigentů a orchestrů, tak jak zazněly během dlouhé historie festivalu Pražské jaro.
Bedřich Smetana: Má vlast

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro se poprvé ve své pětasedmdesátileté historii ocitá v situaci, kdy nebude moci realizovat svůj koncertní program v podobě, v jaké byl s několikaletým předstihem připravován a několikaměsíčním předstihem představen veřejnosti.

„Je obtížné předvídat, která restriktivní opatření budou nadále platná v termínu letošního Pražského jara, a závazné stanovisko nelze z pochopitelných důvodů od příslušných orgánů státní správy očekávat. Pražské jaro se proto rozhodlo najít alternativní podobu, aby i v této obtížné situaci hudba přinášela naději,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.

Smetanova Má vlast, erbovní dílo festivalu, sice nebude moci 12. května zaznít naživo, Pražské jaro se ale dohodlo s Českou televizí, aby byl do vysílání zařazen záznam některého z mimořádně úspěšných provedení minulých let. A tak vznikl tento unikátní střihový pořad celého cyklu šesti symfonických básní v podání špičkových dirigentů a orchestrů.

Vyšehrad – 1968 – Česká filharmonie, Karel Ančerl

Vltava – 1981 – Česká filharmonie, Václav Neumann

Šárka – 1990 – Česká filharmonie, Rafael Kubelík

Z českých luhů a hájů – 1993 – Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Libor Pešek

Tábor – 2011 – Symfonický orchestr Pražské konzervatoře, Jiří Bělohlávek

Blaník – 2017 – Wiener Philharmoniker, Daniel Barenboim

Pořad bude vysílán 11. 5. 2020 na programu ČT art, tedy ve stejném datu 11. května jako zazněl vůbec první zahajovací koncert nového festivalu v roce 1946.

Napište nám