Čeští přírodovědci pomáhají ve světě na různých projektech. Z dlouhodobého cyklu v produkci Zoo Praha. Režie P. Horký

Reintrodukce, tedy opětovné vypuštění v zajetí odchovaných zvířat do jejich přirozeného divokého prostředí je velmi komplikovaný proces. Jen někdy se může podařit. Zoo Praha je světově proslulá mimo jiné i díky svému dlouholetému úspěšnému projektu záchrany koní Převalského. Jejich domovské prostředí v mongolské Gobi se lidskou činností příliš nezměnilo, a i proto se každý rok daří českým expertům vypustit klisny koně Převalského do krajiny, kde se přidají k už stávajícím harémům. Jedna klisna může přivést na svět až deset hříbat. Každý dovezený kus tak má obrovský význam.

Zoo Praha ale v Mongolsku spustila i další záchranný projekt. Její pracovníci pod vedením ředitele Miroslava Bobka zahájili projekty směřující k záchraně dalšího mongolského unikátu, a to populace divokých velbloudů, druhu zcela odlišného od domácího velblouda dvouhrbého. Strážci odlehlé oblasti Gobi A, kde žije populace asi 500 těchto zvířat, jen na motorkách anebo na koních monitorují oblast o rozloze Švýcarska, kde navíc rozdíl mezi nejnižší zimní a nejvyšší letní teplotou činí téměř 80 stupňů. Hlídají tuto divočinu před pytláky a zlatokopy, kontrolují stav vodních zdrojů, vybírají fotopasti, sbírají vzorky atd.

Film představuje dvě vzdálené oblasti světa – oblast Gobi B, kde se vysazují do divočiny koně Převalského a Gobi A, kde probíhá záchrana divokých velbloudů.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 ST HD
ŽánrDokument